Strona główna 0_Slider Wydali zarobione pieniądze. Finał „Transgranicznego Miasta Dzieci”

Wydali zarobione pieniądze. Finał „Transgranicznego Miasta Dzieci”

0

Prawdziwe szaleństwo zakupowe zapanowało w Sklepie Marzeń, działającym w strzegomskim „Transgranicznym Mieście Dzieci”. Dla najmłodszych jest to ostatnia szansa, by  zamienić zgromadzone w banku „tauronki” na przeróżne prezenty. Przygodę z tegorocznymi, polsko-czeskimi półkoloniami zakończy dziś 300 uczestników. Najmłodsi ponownie spotkają się w Strzegomiu za rok.

Rozpoczęte w poniedziałek zajęcia były dla dzieci okazją, by aktywnie spędzić czas i na moment wkroczyć w świat dorosłych. Na miejscu zorganizowano najróżniejsze „zakłady pracy”. Uczestnicy półkolonii miały okazję poznać m.in. zawód kucharza, lakiernika, montera, urzędnika, policjanta, ogrodnika, strażaka. Mogły się także dowiedzieć, na czym polega praca „psiego psychologa”.

Dla najmłodszych przygotowano również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, a strzegomscy kamieniarze przygotowali stanowisko, na którym dzieci wykuwały własne płaskorzeźby. Nad całością czuwa specjalny patrol, podczas którego dzieci poznają kulisy zawodu ochroniarza. We wtorek uczestnicy letniej zabawy mogli poznawać tajniki pracy dziennikarza i fotoreportera wraz z zespołem portalu Swidnica24.pl. Za każdą podjętą przez dzieci pracę wypłacana była pensja.

Nie zniechęcała ich deszczowa pogoda – z uśmiechem na twarzy wszyscy uczestnicy brali udział w przygotowanych dla nich zajęciach. W czwartek przyszła pora wypłaty za dotychczas „przepracowane” dni. Najmłodsi mogli zająć się likwidacją rachunków oszczędnościowych w Banku Miasta Dzieci i spieniężaniem zarobionych „tauronków” w Sklepie Marzeń.

Pomysłodawcą Miasta dzieci była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego w Jaworzynie Śląskiej. Inicjatywa szybko zyskała uznanie i zaowocowała kolejnymi projektami m.in. w Świdnicy i Topaczu. W tym roku za sprawą Sudeckiej Izby Przemysłowo – Handlowa w Świdnicy i Izby Gospodarczej Kraju Kralovohradeckiego w Hradec Kralove rozpoczyna się rozplanowana na trzy lata zabawa w dorosły świat w Strzegomiu i czeskich miejscowościach Jicin, Horice i Nova Paka. Transgraniczne Miasto Dzieci w Strzegomiu potrwa w dniach 16 – 19 lipca, a w Horicach w Republice Czeskiej w dniach 24 – 27 lipca. Projekt został dofinansowany z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

/opr. mn/

fot. Transgraniczne Miasto Dzieci / Preshranicni Mesto Deti, Agnieszka Szlachetka, Sylwia Chrut – Rudnicka