Strona główna 0_Slider Koncert mistrza z Majorki przyciągnął tłumy

Koncert mistrza z Majorki przyciągnął tłumy [FOTO]

0

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się muzyczne spotkania, którym patronuje jeden z najsłynniejszych twórców instrumentów organowych, świdniczanin Christian Schlag. Kilkaset osób wypełniło w piątkowy wieczór Kościół Pokoju w Świdnicy, by posłuchać koncertu Arnau Reynés, mistrza z Majorki.

Tak mogło wyglądać wnętrze unikatowej świątyni w czasach, gdy swoje dzieło życia realizował ewangelik, zaangażowany w życie parafii Christian Schlag; w XIX wieku wierni zapełniali świątynię do ostatniego miejsca. To tutaj – jak przypomniała Zuzanna Bator, współinicjatorka Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga – organmistrz zrealizował swoje dzieło życia. Budował organy dla świątyń w całej Europie, ale właśnie w Kościele Pokoju wybudował instrument najokazalszy i najnowocześniejszy, który do dziś zaskakuje skalą możliwości i imponującym brzmieniem. Przed dwoma laty organy po dwudziestu latach milczenia dzięki środkom norweskim odzyskały głos. Zostały rozebrane na części i oczyszczono i nastrojono każdą z 3,5 tysiąca piszczałek, wymieniono setki rur doprowadzających powietrze, miechy i wreszcie odnowiono pochodzący z 1909 roku silnik Siemensa, napędzający wentylator niemieckiej firmy Pollrich. 1 sierpnia 2016 roku organy oficjalnie rozpoczęły nowe życie. Z wielką troską i pomysłem czuwa nad nimi kantor Kościoła Pokoju Maciej Bator. Wspólnie z żoną, w ramach założonej przez muzyków Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, zaprasza znakomitych wykonawców. Wśród nich znalazł się Arnau Reynès, urodzony w Campanet na Majorce profesor fortepianu i mistrz gry organowej. Podczas piątkowego koncertu publiczność usłyszała utwory z różnych epok i szkół. Nie zabrakło Bacha, w repertuarze znalazły się także utwory Bartholdy’ego, Vierna i imponujący Pontifical March Miquela Caplloncha. Koncert został nagrodzony owacjami na stojąco.

Podczas III edycji Festiwalu Schlaga będzie można wysłuchać jeszcze trzech koncertów. Już w niedzielę, 15 lipca o godzinie 18.30 w kościele pw. św. Zbawiciela w Wałbrzychu wystąpią muzycy z Włoch – Izabela Szlachetko (trąbka) i Michele Croese (organy). 20 lipca o 18.30 koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy w wykonaniu duetu organowego Agata&Winfried Lichtscheidel. Finał festiwalu będzie należał do jego twórców, Zuzanny i Macieja Batorów, którzy 22 lipca o godzinie 19.00 zagrają na organach kościoła pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński