Strona główna 0_Slider Dziura w centrum Świdnicy zostaje na kolejne lata?

Dziura w centrum Świdnicy zostaje na kolejne lata?

22

Nie będzie porozumienia między władzami miasta a właścicielem działki w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy. Firma Blackrock Properties nie dostała dodatkowych czterech miesięcy na rozpoczęcie nowej inwestycji, miasto odwołało się także od pozwolenia na budowę.

– Miasto Świdnica wyegzekwuje karę od firmy Blackrock Properties zgodnie z obowiązującymi w umowie zapisami. Procedury w tej spawie zostały rozpoczęte – informuje Mateusz Jadach z biura prezydenta miasta. Prokurent firmy zapowiada, że nie godzi się z taką decyzją i zapowiada odwołanie.  Inwestorowi grożą poważne  konsekwencje finansowe. Pierwsza część kary to milion złotych.

Czytaj także “Chce budować w Zaułku Świętokrzyskim. Prosi o dodatkowe 4 miesiące”

“Dziura” szpecąca centrum miasta ma wieloletnią historię, a od 11 lat jest związana z developerem Blackrock Properties. W 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej. Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Doszło do sporu z miastem w sprawie ceny dodatkowych działek, niezbędnych do budowy galerii. Po pewnym czasie obu stronom udało się dojść do porozumienia. Na mocy zawartej przed sądem ugody wyznaczono termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego”. Oznaczało to wybudowanie podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy. 7 lipca 2015 roku miasto aneksowało umowę z firmą, dając jej dodatkowe 3 lata na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Żadne prace nie zostały wykonane. 7 czerwca 2018 roku władze miasta wezwały inwestora do przedstawienia stanu zaawansowania inwestycji. W tym samym dniu – jak poinformował nas prokurent Blackrock Properties, Paweł Skonieczny, firma wystosowała wniosek o wydłużenie terminu o 4 miesiące, deklarując rozpoczęcie w tym czasie I etapu budowy według zupełnie nowego projektu.

Projekt, na który składają się cztery budynki handlowo-usługowo-biurowe, miał być realizowany etapami. Wartość pierwszego Paweł Skonieczny oszacował na ok. 2 miliony złotych. 18 czerwca starostwo powiatowe w Świdnicy wydało pozwolenie na budowę. Miasto jednak złożyło odwołanie w związku z brakiem decyzji lokalizacyjnej na zjazd z drogi publicznej. – Nie rozumiem takiego stanowiska miasta – mówi Paweł Skonieczny i dodaje, że odwołanie od pozwolenia na budowę blokuje inwestycje na wiele miesięcy. Firma zamierza odwołać się od decyzji o karze.

Agnieszka Szymkiewicz

 • Gargamel

  Tak to jest, gdy idzie się na układy z niewiarygodnymi cwaniakami. Jak można było tyle lat im pobłażać ???

 • JAcenty

  Gonić w cholerę tych ‘byznesmenów w białych skarpetkach’ Dość już przesuwania terminów i niespełnionych obietnic. Pogonić ich w skarpetkach.

  • Swidniczanin

   Boso i z gołym tyłkiem!

  • mieszkaniec

   Trudno sie nie zgodzic. Tak czytajac te artykuly redakcji w szczegolnosci ten z 2011 w ktorym, w trakcie nagrania, pan prokurent deklaruje wejscie z budowa zaraz po uchwaleniu planu zagospodarowania – polecam wpisanie w google tytulu Miasto kontra Black Rock Properties – zastanawiajace jest kiedy irlandzka firma rozliczy swojego prokurenta za te wizjonerskie deklaracje przy zupelnym braku ich realizacji…

 • As wino

  Czy Wy żeście tam w mieście zwariowali. Jeśli dacie kare deweloperowi, to uwali to wszystkie jego inwestycje, pogrąży ludzi którzy kupili mieszkania które mają być wybudowane przez Niego lub są wybudowane i czekają na odbiory. To że jest kłamca i krętacz to nie budzi wątpliwości, tylko co My wtedy zrobimy???

  • Swidniczanin

   Niestety – jest umowa i trzeba się z niej wywiązać. Dużo było pobłażania, aneksów i innych rzeczy więc kara się należy. Jeśli ja czegoś nie zapłacę w terminie, nikt się ze mną nie certoli tylko też są odpowiednie procedury i nikogo to nie interesuje. 11 lat (!!!) leciał w ciula. Jest to bardzo niepoważne zachowanie i z takimi ludźmi się po prostu nie rozmawia. A to, że splajtuje to już jest tylko i wyłącznie jego problem i do niego można mieć pretensje za to, co zrobił. Tylko do niego. Bo można zrozumieć, że coś poszło nie tak i wówczas prosi się o przedłużenie terminu ale tam nie zostało zrobione zupełnie NIC. Więc skoro ktoś NIC nie robi to nie ma z nim o czym rozmawiać. Cała historia jest opisana. Jak rozgrzebali, tak to stoi i nic się tam nie dzieje a tylko ciągle jeszcze trochę czasu i jeszcze trochę czasu. Obiecanki cacanki.

  • Domino

   Ta sprawa trwa już tyle lat, że kupując mieszkanie, trzeba było brać pod uwagę tupet tego pana i ryzykowanie waszymi pieniędzmi. Już dawno było wiadomo, że nic w tym miejscu nie powstanie i kara jest bardziej niz pewna.

  • Maciej Miłosz

   Czyli deweloper ma być ponad prawem żeby mógł prowadzić biznes?

   • Swidniczanin

    To, że ów deweloper okazał się być hochsztaplerem to nie jest wina nikogo z nas. Myślę, że najlepiej będzie udać się do prawnika po poradę. A chyba nawet jest taki w mieście, który udziela ich bezpłatnie.

   • Grzegorz Jasiński

    Ale on nawet nie zaczął tych cudów przy Rynku – nie ma czego kończyć.

 • Swidniczanin

  Czyli pani prezydent słowa dotrzymała.

  • sąsiad z przeciwka

   To że coś zaczeła to nie znaczy że uda jej się skończyć. Czy Wy liczycie na to, że Gościu się nie zabezpieczył przez te wszystkie lata robienia w ciula na taki czas?? Przecież wszystkie inwestycje które były Blackrock teraz już sa pod innym szyldem. Możecie go cmoknąć. On i tak zrobi swoje.
   Szkoda tylko tych mieszkańców którzy kupili od Niego mieszkania, trochę poczekają….Choć mieszkają to i tak poczekają…

   • Swidniczanin

    Co będzie to czas pokaże. Nie mniej, było mówione podczas spotkania z mieszkańcami że koniec pobłażania w tym temacie i tak też się stało.

 • Maciej Miłosz

  Sukces będzie można odtrąbić jak pieniądze będą na koncie. Patrząc na to ile tematów w mieście jest niezakończonych to przestrzegałbym przed hurraoptymizmem.

 • Wiktor Lis

  Ciekawy jestem z czego Miasto zamierza egzekwować tę milionową karę. Przecież tak naprawdę to spółka od dawna nie ma już żadnego majątku podlegającego egzekucji. Za to w międzyczasie osoby występujące w strukturach tej spółki pojawiły się w strukturach zupełnie innych spółek prowadzących swoje działalności w Świdnicy.

  • JAcenty

   Ależ miasto ma z czego egzekwować. Jest działka przy ul. Różanej.

   • Mareczek

    Ja czegoś nie rozumiem. Była umowa minął termin i komornik już powinien windykować. Kogo obchodzi co chce dalej pan Skonieczny? Wg mnie pani prezydent co najmniej przez miesiąc śpi a miasto traci.

    • Wiktor Lis

     Aby komornik mógł prowadzić egzekucję to musi dostać wniosek wierzyciela – czyli Gminy Świdnica wraz z tytułem wykonawczym – nakazem zapłaty bądź wyrokiem z klauzulą wykonalności. Aby Gmina mogła dysponować takim tytułem, musi najpierw złożyć pozew do sądu o zapłatę i….wygrać ten proces. Chyba, że była w międzyczasie zawarta jakaś ugida przed sądem – to można jej nadać klauzulę wykonalności i do komornika…coś mi się kołata, że była jakaś ugoda ale nie jestem pewien czybtak i jaka…

     • JAcenty

      Zakładam, że miasto było na tyle mądre,że w treść umowy wpisało klauzulę o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Wystarczy tylko wystąpić o klauzulę wykonalności do sądu (trwa to szybko bo jest w trybie nieprocesowym) a potem od razu do komornika. Jeśli tego w umowie zabrakło to sporządzał ją jakiś kretyn.

 • Grzegorz Jasiński

  A co to za firma z wielkim rozmachem zaczęła budowę apartamentów “Central Park”? Postawili jeden budynek, powciskali kity że drugi i trzeci już sprzedane, budowa drugiego zamarła w marcu – i tak wszystko stoi, nawet obiecanego parkingu nie ma, ludzie parkują w błocie i w parku po kątach

  • As wino

   No jak jaki. Firma satelita naszego dewelopera. Wszystko spod blackrocka poszło na inne firmy Pawła S. i tak właśnie nam wybudowali budynki, posprzedawali mieszkania. A my teraz mamy problem, bo albo nie skończone to co zaczęte i nadzór nie odbierze, Albo posprzedawane i nic się nie dzieje. Złość nas bierze i bezradność…Kłamca jeden..

   • Karo

    Kazda spolka to odrebny podmiot gospodarczy niezalezny od innych finansowo, a spolka blackrock procz wykopanej dziury swietokrzyskiej nic juz w mieście nie robi… Za to mozna zajrzec na strone mojepaństwo oraz wpisac nazwisko pana prokurenta… Oczom ukazuje sie lista spolek, co istotne kapitalowych!, silvercity I, silvercity II, malskon, pp oraz 6 blackrockow i 2 fundacje…. Utworzone w ciagu ostatnich 3-4 lat. Kazdy moze to dokladnie przejrzec. Ot historia, jak to ze zwyklego pelnomocnika stac sie wlascicielem kilku firm. Ciekawe czy polskie firmy tak dobrze placa swoim prokurentom…