Strona główna 0_Slider Dziura w centrum Świdnicy zostaje na kolejne lata?

Dziura w centrum Świdnicy zostaje na kolejne lata?

22

Nie będzie porozumienia między władzami miasta a właścicielem działki w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy. Firma Blackrock Properties nie dostała dodatkowych czterech miesięcy na rozpoczęcie nowej inwestycji, miasto odwołało się także od pozwolenia na budowę.

– Miasto Świdnica wyegzekwuje karę od firmy Blackrock Properties zgodnie z obowiązującymi w umowie zapisami. Procedury w tej spawie zostały rozpoczęte – informuje Mateusz Jadach z biura prezydenta miasta. Prokurent firmy zapowiada, że nie godzi się z taką decyzją i zapowiada odwołanie.  Inwestorowi grożą poważne  konsekwencje finansowe. Pierwsza część kary to milion złotych.

Czytaj także „Chce budować w Zaułku Świętokrzyskim. Prosi o dodatkowe 4 miesiące”

“Dziura” szpecąca centrum miasta ma wieloletnią historię, a od 11 lat jest związana z developerem Blackrock Properties. W 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej. Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Doszło do sporu z miastem w sprawie ceny dodatkowych działek, niezbędnych do budowy galerii. Po pewnym czasie obu stronom udało się dojść do porozumienia. Na mocy zawartej przed sądem ugody wyznaczono termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego”. Oznaczało to wybudowanie podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy. 7 lipca 2015 roku miasto aneksowało umowę z firmą, dając jej dodatkowe 3 lata na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Żadne prace nie zostały wykonane. 7 czerwca 2018 roku władze miasta wezwały inwestora do przedstawienia stanu zaawansowania inwestycji. W tym samym dniu – jak poinformował nas prokurent Blackrock Properties, Paweł Skonieczny, firma wystosowała wniosek o wydłużenie terminu o 4 miesiące, deklarując rozpoczęcie w tym czasie I etapu budowy według zupełnie nowego projektu.

Projekt, na który składają się cztery budynki handlowo-usługowo-biurowe, miał być realizowany etapami. Wartość pierwszego Paweł Skonieczny oszacował na ok. 2 miliony złotych. 18 czerwca starostwo powiatowe w Świdnicy wydało pozwolenie na budowę. Miasto jednak złożyło odwołanie w związku z brakiem decyzji lokalizacyjnej na zjazd z drogi publicznej. – Nie rozumiem takiego stanowiska miasta – mówi Paweł Skonieczny i dodaje, że odwołanie od pozwolenia na budowę blokuje inwestycje na wiele miesięcy. Firma zamierza odwołać się od decyzji o karze.

Agnieszka Szymkiewicz