Strona główna 0_Slider Czar elektroniki PRL na dworcu w Świdnicy

Czar elektroniki PRL na dworcu w Świdnicy [FOTO]

0

Przed laty  w tym miejscu rozbrzmiewał gwar rozmów, dzisiaj w dawnej restauracji na dworcu Świdnica Miasto można obejrzeć i usłyszeć melodie, odtwarzane na urządzeniach liczących po 40-50 lat. Z inicjatywy pasjonatów elektroniki PRL-u, Pawła Szilla i Tomasza Kruga, wystawa ma jubileuszową, piątą edycję.

Niezwykle bogate zbiory gramofonów, radioodbiorników, wzmacniaczy, magnetofonów pasjonaci przez lata gromadzili w swoich domach, naprawiali i poprawiali. Od 2013 roku efekt tych zabiegów można podziwiać m.in. w Świdnicy na dorocznej wystawie, która w minionych latach gościła w wieży ratuszowej. Tym razem na ekspozycje została udostępniona sala restauracyjna  na dworcu Świdnica Miasto. Wśród nowości widzowie mogą zobaczyć działający analogowy projektor filmowy. – Projektor pochodzi z naszego III LO, natomiast filmy, które wyświetlamy podczas wystawy, otrzymałem z Łodzi – mówi Paweł Szill. Można oglądać m.in. film „reklamowy” z domu handlowego w Kielcach.

Tomasz Krug do kolekcji dołączył m.in. lampowe radio Relax II produkcji dzierżoniowskiej Diory z 1969r. i stereofoniczny kolorofon produkcji Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych Prexer. Wszystkie urządzenia działają, można posłuchać radia czy nagrań z płyt gramofonowych, w tym unikatów jak choćby popowy przebój The Locomotion w wykonaniu Czesława Niemena.

Mimo zapowiedzi, do wystawy nie dołączył Tomasz Marcinkowski, który gromadzi „zabytkowe” komputery, ale miłośnicy dawnych gier niewiele stracą, bowiem czekają na nich konsole do gier.

Wystawę można oglądać od 10.do 18.00 do 8 lipca.

opr.asz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNajnowsza KIA Ceed już dostępna w świdnickim salonie!
Następny artykułŚwidnica od podwórza – odc. 23 [FOTO]