Strona główna 0_Slider Zmarła wybitna sportsmenka Halina Aszkiełowicz-Wojno

Zmarła wybitna sportsmenka Halina Aszkiełowicz-Wojno

2

Odeszła dziś od nas Halina Aszkiełowicz-Wojno, była znakomita siatkarka MKS-u Polonia Świdnica i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku. Posiadaczka tytułu “Zasłużona dla Miasta Świdnica” od pięciu lat zmagała się z nowotworem, ale do końca angażowała się w sprawy związane z siatkówką. Miała 71 lat.

Do największych sukcesów utytułowanej siatkarki należy zaliczyć bez wątpienia brąz podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Zawodniczka sięgnęła także po srebro Mistrzostw Europy w Turcji (1967 rok) i brąz Mistrzostw Europy we Włoszech (1971 rok). Halina Aszkiełowicz-Wojno rozegrała w biało-czerwonych barwach łącznie 177 spotkań, w tym 138 oficjalnych. Urodziła się w Słupsku i była wychowanką miejscowych Czarnych.

W latach 1963-1972 występowała w świdnickiej Polonii. To był piękny czas dla świdnickiej siatkówki. W sezonie 1963/1964 biało-zielone zadebiutowały w I lidze, zawodniczka sięgnęła też ze świdnicką drużyną po dwa złote medale Mistrzostw Polski juniorek w latach 1964 i 1965. Później olimpijka reprezentowała jeszcze Odrę Wrocław i włoskie ekipy: Salora Bergamo i Volley Potentino. Jest drugą siatkarką świdnickiej Polonii wyróżnioną przez władze miasta. Wcześniej tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymała Dorota Świeniewicz.

MDvR