Strona główna 0_Slider Uczcili pamięć Ireny Sendlerowej

Uczcili pamięć Ireny Sendlerowej [FOTO]

0

W poniedziałek uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą bohaterskiej działaczce, która czasie II wojny światowej z narażeniem życia przeciwstawiała się faszystowskiemu reżimowi zagłady, ratując życie niewinnych istot. To pierwsze z kilku wydarzeń związanych z obchodami roku Ireny Sendlerowej w Świdnicy.

Tablicę zamontowaną na kamiennym obelisku ustawiono przy rondzie, znajdującym się u zbiegu ulic Wałbrzyska, Polna Droga i Kochanowskiego. W marcu świdniccy radni nazwali wspomniane rondo imieniem Ireny Sendlerowej. W poniedziałkowej uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział lokalni samorządowcy, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a także córka bohaterskiej działaczki Janina Zgrzembska.

W ramach miejskich obchodów Roku Ireny Sendlerowej, jeszcze dzisiaj odbędzie się gala poświęcona działaczce. Na godzinę 15.00 planowane jest z kolei oficjalne odsłonięcie muralu na ścianie kamienicy przy ulicy Dworcowej 3, o 15.30 otwarta zostanie wystawa poświęconej Irenie Sendlerowej w Galerii Fotografii, natomiast o godzinie 16.00 w sali teatralnej ŚOK odbędzie się spektakl słowno-muzyczny „Dusze zamknięte w słoiku”, przygotowany przez MDK oraz Szkołę Muzyczna w Świdnicy.

Irena Sendlerowa w swoim przekazie, w swoich działaniach była bardzo wiarygodna, prawdziwa w swoim człowieczeństwie i trosce o drugiego człowieka. Za nią stały czyny, konkrety, wynik egzaminu w czasach najtrudniejszych, egzaminu z człowieczeństwa, z przyzwoitości, z bohaterstwa, chociaż sama wielokrotnie mówiła: „Nie róbcie ze mnie żadnej bohaterki. Robiłam tylko to, co każdy powinien zrobić…” – przypomina Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, z którego inicjatywy rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej.

Podczas II wojny światowej działaczka organizowała i sama partycypowała w potajemnym wyprowadzaniu dzieci przez bramę getta warszawskiego, wyrabianiu dla nich odpowiednich dokumentów, a także w poszukiwaniu opiekunów i ukrywaniu dzieci. Za swoje zasługi Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku – Orderem Orła Białego, natomiast w roku 2007 – Orderem Uśmiechu.

Uroczysta gala w auli I LO:

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSzukają Stefana. Kto widział kotka?
Następny artykułVIII Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. za nami