Strona główna 0_Slider Świdnicki jubiler ratuje stuletni zegar słoneczny z Wrocławia

Świdnicki jubiler ratuje stuletni zegar słoneczny z Wrocławia [FOTO]

0

Przez ponad 110 lat zdobił ścianę domu dyrektora szkoły na wrocławskim Nadodrzu. Dzisiaj jest już tak zaśniedziały i zniszczony, że konieczna jest gruntowna renowacja. Do dawnej  świetności miedziany zegar słoneczny przywróci świdnicki jubiler Marcin Łabus.

Budynek przy ul. Poniatowskiego 13 we Wrocławiu zdecydowanie wyróżnia się pośród sąsiednich kamienic. Został wybudowany w 1907 roku i stanowił część majątku obecnego Liceum nr 1 we Wrocławiu. Obiekt został sprzedany przez miasto w 2013 roku, a w tym roku ruszył remont. W dawnej siedzibie dyrektora szkoły ma powstać hotel – podaje portal miejscawewroclawiu.pl.

Budynek dyrektora szkoły, ul. Poniatowskiego 13 we Wrocławiu. Zdjęcie ze strony dolny-slask.org.pl

Jedną z ozdób kamienicy był wykonany z miedzianej płyty zegar słoneczny. Zawieszony na wschodniej ścianie wskazywał godziny, choć w ostatnich latach na pewno nie były to wskazania precyzyjne. – Zegar przetrwał wojnę, oparł się wandalom, ale na pewno nigdy nie był odnawiany – mówi Marcin Łabus. Konieczna jest naprawa stalowej ramy i odnowienie samej tarczy – licznych wgłębień i dziur. Zegar zostanie oczyszczony z patyny i zabezpieczony specjalnym środkiem, który powstrzyma śniedzenie miedzi. – Chcę odzyskać i utrwalić piękny czerwony kolor  miedzi – dodaje świdnicki jubiler.

Renowacja zegara potrwa co najmniej miesiąc. Po remoncie budynku wróci na dawne miejsce i zostanie tak ustawiony, by znów precyzyjnie odmierzał słoneczny czas.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński