Strona główna 0_Slider Skarby elektroniki PRL na świdnickim dworcu

Skarby elektroniki PRL na świdnickim dworcu

0

Już po raz piąty pasjonaci elektroniki z czasów PRL pochwalą się swoimi zbiorami i zaproszą do wspólnej zabawy. Podczas piątej edycji wystawa zmienia miejsce. Radioodbiorniki, wieże, wzamcniacze, gramofony i komputery będzie można przez tydzień oglądać na dworcu Świdnica Miasto. Start już 1 lipca.

Tomasz Krug, Paweł Szill i Tomasz Marcinkowski zgromadzili imponujące zbiory i w ostatnich latach prezentowali je na wieży ratuszowej. W tym roku do trójki przyjaciół dołącza Krzysztof Taterka i zmienia się miejsce ekspozycji. Na wystawie oprócz prezentacji urządzeń, które dzięki staraniom pasjonatów są w znakomitym stanie i nadal świetnie spełniają swoje funkcje, nową atrakcją będą pokazy filmów.
– Mottem tegorocznej wystawy są słowa Marka Jackowskiego: „Jak to dobrze, że to radio jeszcze ciągle gra”. Nowościami z mojej strony będzie lampowe radio Relax II produkcji dzierżoniowskiej Diory z 1969r., wyprowadzone ze stanu piwnicznego. Jest przestrojone, można na nim słuchać dzisiejszych stacji radiowych. Kolejnym lampowym radiem, które dołączyło do mojej kolekcji będzie Figaro z Zakładów Radiowych Kasprzaka, 1959r. które w przyszłym roku skończy 60 lat i pomimo wieku po naprawach nadal działa. Zaprezentuję również rzadko spotykany, stereofoniczny kolorofon produkcji Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych Prexer oraz kilka unikatowych na skalę Polski urządzeń, które z pewnością zainteresują ludzi zajmujących się elektroniką. Jest tego więcej, o wszystkim ze szczegółami chętnie opowiem podczas wystawy. Z racji, że świętujemy mały jubileusz, przygotowałem pewną atrakcję. Zainteresowane osoby będą mogły zajrzeć do wnętrza kilku przygotowanych do tego celu urządzeń, poznać ich budowę i zasadę działania od strony technicznej – zachęca Tomasz Krug. – Z mojej strony nową atrakcją będą krótkometrażowe filmy kolorowe i czarno-białe wyświetlane z projektora analogowego. Filmy udostępniło kino Tatry z Łodzi – mówi Paweł Szill. Tomasz Marcinkowski zaprezentuje kolekcje komputerów Amiga, na których będzie można pograć w ulubione w latach 90-tych gry. Pokaże tradycyjnie, jak wiele można „wycisnąć” ze starego sprzętu.

Godziny otwarcia:
1.07 – 12:00 – 18:00, pozostałe dni 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.
Informacje o wystawie także TU.
opr. asz
Poprzedni artykułOskarżony o bestialskie skatowanie suczki
Następny artykułRajd rowerowy. Trwają zapisy