Strona główna Wydarzenia Seniorzy jak skarbnica wiedzy

Seniorzy jak skarbnica wiedzy

0

Ponad 800 dzieci z przedszkoli i szkół przekonało się, że seniorzy mogą być wspaniałymi nauczycielami i przewodnikami życiowymi. Najmłodsi uczyli się pod ich okiem malować, tańczyć, tworzyć ozdoby, przygotowywać tradycyjne potrawy, a nawet pisać wiersze. Dzisiaj podczas konferencji w Świdnicy podsumowano wyniki trzymiesięcznego projektu „Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”.

Zdjęcie ze strony Przedszkola Publicznego w Bielawie

Seniorzy od dawna są gośćmi w szkołach i przedszkolach, ale po raz pierwszy powierzono im rolę edukatorów. – Zazwyczaj opowiadali o swoich pasjach, w naszym projekcie przygotowywali zajęcia i robili to z wielkim zaangażowaniem – podkreśla Krystyna Lasek, koordynatorka Regionalnej Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się. W czterech przedszkolach i 19 szkołach w Świdnicy, Dzierżoniowie, Bielawie i gminach Świdnica, Marcinowice oraz Dzierżoniów zajęcia prowadziły zespoły ludowe, poetka, pszczelarz, malarz, panie z kół gospodyń wiejskich, pasjonaci lokalnej historii. Projekt miał pomóc w nawiązaniu dawno zerwanej więzi międzypokoleniowej i „odczarować” starość. Seniorzy prezentując swoje pasje, wiedzę i doświadczenie życiowe spotkali się z ogromnym zainteresowaniem najmłodszego pokolenia. Sami ze spotkań czerpać radość i energię.

Autorką międzypokoleniowego programu jest doktor Walentyna Wnuk, która nad jego realizacją w powiatach świdnickim i dzierżoniowskim objęła patronat. Krystyna Lasek nie ukrywa, że zaangażowanie uczestników, wsparcie samorządów i reakcja najmłodszych przeszły najśmielsze oczekiwania. Wszyscy zgodnie oczekują na kontynuację.

opr. asz
Zdjęcia z konferencji w Społecznej Akademii nauk w Świdnicy Dariusz Nowaczyński