Strona główna Wydarzenia Świebodzice Quiz na 100-lecie odzyskania niepodległości

Quiz na 100-lecie odzyskania niepodległości

0

W Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbył się finał konkursu “Niepodległa”, który jest elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs miał na celu pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej u młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, związanej z walką Polaków o niepodległość w okresie zaborów oraz kształtowanie granic i ustroju Polski na progu niepodległości. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących, które najpierw przeprowadziły eliminacje szkolne, a następnie najlepsi zmierzyli się w konkursie finałowym.

Konkurs otworzyła sekretarz miasta Anna Żygadło, życząc wszystkim znakomitych wyników.  – Jestem przekonana, że dzięki takim konkursom wiedza historyczna się zwiększa, a przecież historia to najlepsza nauczycielka życia – mówiła Żygadło.

Jury w składzie: Piotr Rusek, Mariusz Motak, Danuta Wiśniewska, Agnieszka Gielata nie miało łatwego zadania, bo uczestnicy rzeczywiście okazali się być dobrze przygotowani i nie dali się zaskoczyć trudnymi pytaniami. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

  • I miejsce szkoły podstawowe – Inga Luchowska, Marcin Adamcewicz
  • I miejsce gimnazjum – Aleksandra Krajewska, Filip Woliński
  • I miejsce liceum ogólnokształcące – Dawid Piotrowski, Krzysztof Kupiec

Wszyscy otrzymali gry edukacyjne, a laureaci I miejsc w nagrodę pojadą na wycieczkę do Warszawy.

/UM Świebodzice, opr. mn/