Strona główna 0_Slider Mobilne Muzeum Multimedialne stanęło w Rynku. Co się w nim kryje?

Mobilne Muzeum Multimedialne stanęło w Rynku. Co się w nim kryje?

1

Setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje. To wszystko, a nawet więcej, czeka na odwiedzających Mobilne Muzeum Multimedialne. Ruchoma ekspozycja ruszyła w Polskę. Na Dolnym Śląsku jej pierwszym przystankiem jest Świdnica.

Projekt mobilnego muzeum powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski. – Ta wystawa pokazuje jeden element, na którym bardzo mi zależało: że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często mieli różne poglądy, ale jeden wspólny ‒ chcieli wolnej, niepodległej, suwerennej Polski z powrotem na mapie Europy i świata; żebyśmy się wydobyli spod okupacji zaborców i z powrotem mieli własne państwo, o którym tak mocno marzyli – mówił prezydent podczas otwarcia Mobilnego Muzeum Multimedialnego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Stamtąd ruchoma wystawa ruszyła w podróż po kraju. W sumie odwiedzi 56 miejscowości we wszystkich województwach.

Mobilne Muzeum Multimedialne to spotkanie z historią Polski ukazaną za pomocą najnowocześniejszej techniki. Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa – wyliczają przedstawiciele kancelarii prezydenta.

Podczas zwiedzania wystawy można się wybrać w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzić sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiedzieć się, jak wyglądało życie społeczne, a także podziwiać polskie krajobrazy. Dzięki kioskom informacyjnym z dotykowymi ekranami każdy może wybrać najbardziej interesującą ścieżkę tematyczną, rozwijając poszczególne informacje według własnej koncepcji. Z kolei specjalny stół interaktywny przybliży dokonania wybranych postaci i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na budowanie Polski niepodległej. Holograficzne urządzenia pozwolą zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy.

Osoby zwiedzające ekspozycję mogą także własnoręcznie wykonać pamiątkę z wystawy, odbijając na przygotowanych kartach pieczęcie z wizerunkami pięciu orłów: piastowskiego, Jagiellonów, królów elekcyjnych, II Rzeczypospolitej i współczesnego, co pogłębia wiedzę na temat historii godła narodowego Polaków. Pamiątką z wizyty w Mobilnym Muzeum Multimedialnym jest również zdjęcie wykonane w znajdującej się w muzealnej przestrzeni fotobudce. Każdy odwiedzający wystawę może też złożyć swój podpis w okolicznościowej księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości.

Ekspozycja dostępna będzie w świdnickim Rynku we wtorek, 26 czerwca w godzinach od 12.00 do 18.00 i w środę, 27 czerwca w godzinach od 10.00 do 16.00. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułRowerowa trasa z Wiśniowej do Świdnicy będzie później
Następny artykułSpecjalistyczny sprzęt trafił do strażaków