Strona główna 0_Slider Kontrowersyjny „Malowany ptak” w plenerach ruin Sileny

Kontrowersyjny „Malowany ptak” w plenerach ruin Sileny

10

Zrujnowane zakłady lniarskie Silena w Świebodzicach to historia upadku, miejsce tragicznych wypadków, „sala” treningowa dla ratowników i wreszcie jeden z ostatnich takich planów do filmów o II wojnie światowej. Przez dwa dni ruiny stały się sceneria dla filmu „Malowany ptak”, kręconego na podstawie kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego.

Wydana w 1965  roku powieść o losach żydowskiego chłopca, uwikłanego w świat przemocy, gwałtów, dewiacji seksualnych i społecznych, osadzona w tragicznych i okrutnych realiach II wojny światowej, wywołała ogromnie kontrowersje. Ekranizacji podjął się czeski reżyser Václav Marhoul, a w obsadzie znaleźli się aktorzy światowego formatu – Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier. W roli głównej występuje 9-letni Petr Kotlár.

Zdjęcia do filmu powstają na Słowacji, Ukrainie i w Czechach. W Polsce zaplanowano tylko dwa dni zdjęciowe (19/20 czerwca), w Świebodzicach. Na planie nie pojawią się gwiazdy. W zdjęciach uczestniczy ponad 100 statystów z Wałbrzycha, Świdnicy i Świebodzic. Premierę filmu zaplanowano na maj 2019 roku.

Silena to przemysłowa historia Świebodzic, która w ostatnich niespełna trzech dekadach zamieniła się w ruinę. Po dawnych zabudowaniach zakładu pozostały tylko resztki hal produkcyjnych, które przydawały się z powodzeniem filmowcom: świebodzicki zakład był planem filmowym m. in. dla takich filmów, jak „Miasto 44”, „Czas honoru – powstanie” i „Ślepnąc od świateł”, serialu kręconego dla stacji HBO. Miały tutaj miejsce również tragiczne wydarzenia. Pod gruzami zginął jeden z mieszkańców Świebodzic.

Od lat trwają próby sprzedania terenu, którego wartość szacowana jest na ok. milion złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia użyczone

Poprzedni artykuł„Górnicy” z Zespołu Szkół w Strzegomiu odwiedzili Hořice
Następny artykułTaksówkarz śmiertelnie potrącił kobietę. Wszystkie strony chcą zmiany wyroku