Strona główna Wydarzenia Komputer do gier – jak spełnić marzenie gracza?

Komputer do gier – jak spełnić marzenie gracza?

0

Ci z nas, którzy urodzili się najpóźniej na samym początku lat 90, doskonale pamiętają gry video i legendarnego już niemal Pegasusa. Minęło prawie 20 lat i aż trudno uwierzyć, jak bardzo świat poszedł naprzód. Dzisiejsze komputery prześcignęły najśmielsze oczekiwania tych, którzy swoją przygodę z grami komputerowymi zaczynali od tytułów takich, jak Mario Bross. To samo dotyczy jakości gier – już sama grafika naprawdę robi wrażenie! Ma to jednak pewną wadę.

Na prostym komputerze, który służyć ma głównie surfowaniu po sieci, nie odpalimy najnowszych tytułów. Wszystko przez ich wysokie wymagania co do sprzętu. Szukasz odpowiedniego komputera dla gracza? Podpowiemy Ci, jaki komputer do gier spełni Twoje oczekiwania!

Komputer do gier – na co zwracać uwagę podczas kupna

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad konkretnymi parametrami, warto zadać sobie podstawowe pytanie. Czy potrzebny nam jest komputer stacjonarny do gier, czy jednak wolimy postawić na laptopa? Oba mają bowiem swoje wady i zalety. Laptop zdecydowanie lepiej sprawdzi się u osób ceniących mobilność, np. tych, które często podróżują lub zmieniają miejsce zamieszkania. Ponadto zajmuje mniej miejsca, dlatego będzie dużo wygodniejszy dla posiadacza małego lokum. Stacjonarny komputer do gier możemy natomiast przekształcić w prawdziwe “centrum rozrywki”, np. tworząc oddzielny kąt czy nawet pokój tylko dla naszego hobby. Możemy również skonstruować go samodzielnie tak, by idealnie dopasować go do naszych potrzeb. Ma on jeszcze jedną, niepodważalną zaletę – nawet gotowy zestaw będzie tańszy od laptopa o podobnych parametrach.

Komputer do gier – najważniejsze parametry

Niezależnie od tego, czy postanowiliśmy skręcić swój sprzęt samodzielnie, czy zdecydowaliśmy się na gotowe rozwiązanie, istnieje kilka parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Do podstawowych należą:
karta graficzna – te przeznaczone dla graczy najczęściej mają literę “X” na końcu nazwy. Zwróćmy też uwagę na ilość zamontowanej pamięci graficznej. Najczęściej wystarczą 2GB, w porywach do 4GB. Najnowsze wersje, mające po 8GB, będą dobrą opcją tylko w przypadku bardzo wysokich rozdzielczości ekranów, np. 4K,

procesor – minęły już czasy, gdy liczba rdzeni odpowiadała liczbie obsługiwanych wątków. Wszystko dzięki technologii zwanej Hyper Threading. Pamiętajmy jednak, że minimum dla komputera do gier to obsługa 4 wątków. Najlepiej poszukać procesora najbardziej kompatybilnego z kartą graficzną – zbyt słaby nie pozwoli skorzystać z jej wszystkich możliwości, a zbyt mocny to zbędny wydatek,

pamięć RAM – wysoka wartość pozwala na odczytanie większej ilości danych przez procesor. Obecnie minimum w komputerze gamingowym to 8 GB,
dyski – pojemność dysku HDD od 1-2 TB pozwoli na przechowanie wystarczającej ilości danych do instalacji ulubionych gier. SDD nie musi być już tak pojemny.

Komputer do gier – zarys cenowy

Jeżeli zdecydujemy się na kompletne zestawy komputerowe, cena niekiedy może zamknąć się w 2000 zł, choć na rynku dostępne są modele nawet za ok. 40 000 zł! Nie wliczając oczywiście wszelkich dodatków, jak np. monitor, myszka czy klawiatura. Jeśli chcesz złożyć komputer gamingowy od podstaw, musisz liczyć się z następującymi wydatkami:

– karta graficzna – to koszt od ok. 650 do nawet 5000 zł,
– procesor – od 300 do nawet 5000 zł (z większą liczbą rdzeni niekiedy kosztują nawet 8000 zł),
– pamięć RAM – najtańsze zaczynają się w okolicach 250 zł, ale można zdecydować się również na taką za ponad 4000 zł,
– dyski – ceny za 1 TB zaczynają się od ok. 150 zł. Za model z większą pojemnością możemy zapłacić nawet 2000 zł.

Do tego należy doliczyć jeszcze cenę płyty głównej, systemu chłodzenia, obudowy… Samodzielne złożenie komputera może więc wcale nie należeć do najtańszych rozwiązań, jednak pozwoli nam na bardziej precyzyjne dopasowanie parametrów do naszych potrzeb. Z kolei za laptop gamingowy zapłacimy średnio od 3000 do ponad 22 000 zł.

Komputer dla gracza – czy dobry sprzęt wystarczy?

Po skompletowaniu odpowiedniego zestawu czy zakupie gotowego sprzętu warto pomyśleć o jeszcze jednej rzeczy. W dobie popularności gier on-line niezwykle ważne jest odpowiednie łącze internetowe. W końcu lagi czy nagłe zerwanie połączenia nawet spokojną z natury osobę potrafią doprowadzić do szału! Firma UPC wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw, proponując internet światłowodowy o przepustowości do 250 Mb/s bez zobowiązań! A to wszystko już od 59,99 zł/mies. Dzięki temu możesz grać w ulubione tytuły bez obaw!

/Artykuł sponsorowany/