Strona główna Wydarzenia Jak przygotować się do podróży kamperem?

Jak przygotować się do podróży kamperem?

0

Kupiliśmy wymarzonego kampera, a przed nami perspektywa pierwszego urlopu w „domu na czterech kołach”. Jak się do takiego wyjazdu przygotować? Na co zwrócić uwagę, zanim wyruszymy w trasę?

Karawaning jest w naszym kraju coraz popularniejszy, choć wciąż nie posiadamy tyle samochodów kempingowych co chociażby Niemcy czy Brytyjczycy. Na co warto zwrócić uwagę, zanim udamy się w podróż kamperem?

Przegląd kampera i polisa

Najważniejszą kwestią podczas wyjazdu jest bezpieczeństwo. Zanim wyruszymy w trasę, koniecznie należy sprawdzić stan techniczny kampera. Zwróćmy szczególną uwagę na układ hamulcowy, poziom naładowania akumulatorów, stan silnika, szczelność instalacji gazowej, ciśnienie w oponach, a także ich kondycję – jeśli bieżnik jest zużyty, koniecznie trzeba kupić nowe.

Drugą istotną kwestią jest ubezpieczenie samochodu kempingowego. Obowiązkowa polisa OC jest konieczna, bez niej właściciel kampera nie ma prawa ruszyć pojazdem w trasę. Opcjonalnie można dokupić dodatkowe ubezpieczenia, takie jak polisa AC (nieoceniona, gdy dojdzie do kradzieży, tym bardziej dotkliwej w przypadku kampera nowego i drogiego) lub polisa assistance, pozwalająca zminimalizować koszty naprawy pojazdu i holowania, gdy do wypadku czy stłuczki dojdzie poza granicami kraju.

Warto zauważyć przy tym, że rynek polis dla kamperów z roku na rok wzbogaca się o nowe ryzyka ubezpieczeniowe. Brytyjczycy mogą na przykład cieszyć się ubezpieczeniem campervan insurance, którego zakres jest dużo szerszy niż w przypadku polis dostępnych na rynku polskim. W ramach tej oferty towarzystwo ubezpieczeniowe Lancaster Insurance pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance, gwarantuje zastąpienie starego pojazdu nowym (gdy ma on mniej niż 12 miesięcy), pokrywa też koszty utraty wyposażenia kempingowego oraz butli gazowych.

O czym jeszcze pamiętać?

Przed wyjazdem kamperem – szczególnie gdy wybieramy się za granicę – warto ustalić wstępną trasę podróży i sprawdzić przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Polsce i tych krajach Europy, z dróg których będziemy korzystać. Należy też zapoznać się z wysokością opłat drogowych, którymi objęte są pojazdy do 3,5 tony. Przygotowując do podróży samochód kempingowy, nie można zapomnieć o wyposażeniu przydatnym podczas caravaningu, w tym między innymi o akcesoriach kuchennych, butlach gazowych z palnikiem, skrzynce narzędziowej, apteczce czy latarce.

Zanim wyruszymy kamperem w drogę, zadbajmy o jego wyposażenie, bezpieczeństwo podróży, a także o to, by sytuacje nieprzewidziane nie spędzały nam snu z powiek.

/Artykuł sponsorowany/