Strona główna 0_Slider IV Świdnicka Noc z Biologią

IV Świdnicka Noc z Biologią [FOTO]

0

Klasy II LO w Świdnicy zamieniły się w sale wykładowe, a studenci i pracownicy naukowi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego poprowadzili dla świdnickich uczniów serię niekonwencjonalnych spotkań z nauką w ramach IV edycji Świdnickiej Nocy z Biologią.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 8 czerwca o godzinie 15:30 uroczystym przywitaniem uczniów przez dyrektora i przedstawicieli Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie młodzi biolodzy przeszli do sal, gdzie czekały na nich warsztaty, wykłady, gry i konkursy o zróżnicowanej tematyce. Kulisy swojej pracy odkryli m.in. chiropterolog, który uczniom przedstawił kilka ciekawostek o nietoperzach, entomolog opowiedział na czym polega jego praca na miejscu zbrodni, a także antropolog sądowy, który wyjaśnił, jak można określić płeć i wiek na podstawie szkieletu.

Uczestnicy zajęć „Bigger brain, bigger mind?” odkryli tajemnice ludzkiego mózgu. – Te ćwiczenia były niesamowite. Mogliśmy dotknąć prawdziwych mózgów ludzi, a także zwierząt. Prowadząca przeprowadziła pokaz ewolucyjny, podczas którego przedstawiła nam różnicę między mózgiem człowieka współczesnego a człowieka pierwotnego – mówi Olga Borkowska, uczennica II LO ze Świdnicy. Inni dowiedzieli się, jak to się dzieje, że dzieci mają więcej kości od dorosłych, a jeszcze inni, gdzie w ludzkim ciele jest „gładyszka”, czyli najbardziej wysunięty do przodu punkt sklepienia czaszki. Świdnickie Noce z Biologią cieszą się dużym zainteresowaniem. – Dzięki takim spotkaniem biologia staję się dużo ciekawsza, ponieważ tutaj studenci i wykładowcy  przedstawiają nam ciekawostki. Natomiast na lekcji jest podręcznik i nauka do matury – dodaje Ola.

Podczas spotkań poruszono także tematy związane ze zdrowiem. Wyjaśniono przyczyny zachowań człowieka, a także rozmieszczenie organizmów na ziemi.

„Noc z Biologią – naukowo o zdrowiu” została zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przy współpracy II LO im. Stefana Banacha oraz Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Warstaty zostały sfinansowane ze środków powiatu świdnickiego.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]

Poprzedni artykułOłówek Pawła: Święto Dzika
Następny artykułZderzenie na placu Wolności