Strona główna 0_Slider Folklor od Nepalu przez Transylwanię po Argentynę

Folklor od Nepalu przez Transylwanię po Argentynę [FOTO]

1

Barwne stroje, skoczne rytmy, egzotyczne języki – w Świdnicy mieszały się dzisiaj tradycje tańca i muzyki ludowej z całego świata. XXI Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” na świdnickim Rynku miał swoją inaugurację.

Przez najbliższe dwa tygodnie artyści z Polski, Czech, Ukrainy, Argentyny, Rumunii (Transylwanii), Nepalu, Kolumbii, Hiszpanii i Słowacji odwiedzą ponad 20 dolnośląskich i opolskich miejscowości. Inicjatorem i głównym organizatorem festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy.  – Zadaniem festiwalu jest propagowanie kultury, różnorodności, ale i przede wszystkim nauka jedności, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego narodowość. Pokazanie światu,  że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie, ale również udowodnienie, że w połączeniu z innymi narodowościami całego świata możemy bardzo wiele. „Świat pod Kyczerą” to pomost łączący dawne i obecne miejsca zamieszkania Łemków, to przestrzeń do dialogu międzykulturowego, nasz pomysł na rozmnożenie ewangelicznego „talentu” podarowanym przez Boga – podkreślają organizatorzy.

W Świdnicy podczas piątkowego koncertu obok gości wystąpili także świdniccy tancerze z zespołów Jubilat i Krąg, a także mażoretki.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Michał Nadolski

Poprzedni artykułDocenili młode siatkarki Polonii
Następny artykułFrancuzi prowadzą w Pucharze Narodów