Strona główna 112 Barszcz Sosnowskiego pod oknem bloku. Strażnicy ostrzegają

Barszcz Sosnowskiego pod oknem bloku. Strażnicy ostrzegają

2

Barszcz Sosnowskiego, nazywany również „zemstą Stalina”, to szkodliwy dla człowieka gatunek rośliny. Kontakt z nią powoduje poważne oparzenia skóry. 13 czerwca do świdnickiej straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie o łudząco podobnej roślinie rosnącej na Osiedlu Młodych.

Po przybyciu we wskazane miejsce strażnicy potwierdzili, że może to być roślina, która jest groźna dla ludzi. Powoduje ona przede wszystkim oparzenia skóry podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat – mówi Jacek Budziszewski ze świdnickiej straży.

Najbardziej narażone na poparzenia są dzieci, które bawią się przy tych roślinach. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w czasie, kiedy kwitnie i występuje wysoka temperatura powietrza. Wówczas nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Strażnicy miejscy natychmiast wystąpili do administratora terenu o zabezpieczenie miejsca niebezpiecznego, a następnie usunięcie zagrożenia – dodaje Budziszewski.

/SM Świdnica, opr. mn/