Strona główna 0_Slider Angielski opanowali do perfekcji

Angielski opanowali do perfekcji

0

Odnoszą sukcesy w prestiżowych konkursach i bez trudu zaliczają egzaminy państwowe, potwierdzające wysoki stopień biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim. Uczniów kilku świdnickich szkół łączy pasja, determinacja i trzeźwa kalkulacja. Perfekcyjna znajomość języka to kapitał na całe życie.

Julia Hoszowska, Julia Mielcarz, Jakub Pawłowski, Albert Kozina i Maksymilian Hoszowski są dumą Lidii Kasprzyckiej. Świdnicka nauczycielka języka angielskiego wspiera uzdolnionych uczniów i przyszłych studentów w zdobywaniu laurów i certyfikatów, potwierdzających ich kompetencje językowe. Julia Hoszowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1, jest laureatką Dolnośląskiego Konkursu Języka Angielskiego i zDolnym Ślązaczkiem. Julia Mielcarz, również ze świdnickiej „jedynki” zdobyła z kolei nagrodę w konkursie Mały Poliglota. Kuba, Maks i Albert, tegoroczni absolwenci II LO, w ostatnich dniach znakomicie napisali nie tylko maturę, ale także zdali egzamin państwowy z języka angielskiego, organizowany przez Uniwersytet w Cambridge – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie.

Maksymilian zdecydował się na przejście wszystkich stopni egzaminu po kolei, zaczynając od First Certificate of English. – Na test składają się zadania, związane z czytaniem ze zrozumieniem, słuchaniem ze zrozumieniem. Trzeba się także wykazać bardzo dobrą znajomością gramatyki na poziomie I roku studiów w Wielkiej Brytanii – wylicza. Certyfikat uprawnia do podjęcia studiów w Wielkiej Brytanii bez zdawania testów językowych, jest także atutem w poszukiwaniu atrakcyjnego miejsca pracy. Certificate of Proficency in English – to kolejny stopień egzaminu. Na ten właśnie zdecydowali się Albert i Jakub, uzyskując tym samym prawo do uczenia języka angielskiego w szkołach średnich. Na razie jednak znakomitą znajomość języka wykorzystują zupełnie inaczej. Kuba zarabia jako tłumacz, Albert zaś jako zapalony gracz komputerowy dzięki perfekcyjnemu angielskiemu porozumiewa się swobodnie z kolegami z Europy i USA.

Młodzież podkreśla, że niezwykle trudno byłoby się przygotować do egzaminów bez fachowego wsparcia. – Trzeba wiedzieć, z jakich książek i pomocy korzystać – tłumaczą. Lidia Kasprzycka do dyspozycji uczniów oddała najlepsze podręczniki, starała się też pozytywnie motywować. – Ważna jest także atmosfera nauki – podkreśla nauczycielka.

Uzdolnieni świdniczanie zgodnie przyznają, że ciężka praca daje ogromną satysfakcję. – Zwłaszcza wtedy, gdy swobodnie czytasz literaturę i możesz rozmawiać na wysokim poziomie o wielu sprawach – dodają z uśmiechem.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]