Strona główna 0_Slider Zatrzymany dzięki zgłoszeniu na Krajowej Mapie Zagrożeń

Zatrzymany dzięki zgłoszeniu na Krajowej Mapie Zagrożeń

0

Mieszkańcy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń alarmowali o libacjach na jednym z podwórek w Jaworzynie Śląskiej. Podczas weryfikacji zgłoszeń  został zatrzymany 21-latek, który miał przy sobie amfetaminę.

Informacja o tym, że na jednym z podwórek w Jaworzynie Śląskiej gromadzą się osoby, pijące alkohol i zakłócające porządek, pojawiła się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa już kilkukrotnie. Za każdym razem informacja ta była weryfikowana przez policjantów i tak też było w nocy z 110 na 11 maja. Policjanci kolejny raz sprawdzali to miejsce i podczas kontroli zauważyli młodego mężczyznę, którego zachowanie wzbudziło ich podejrzenia. Podczas legitymowania mężczyzna był nerwowy i niespokojny. Przyczyna takiego zachowania wyjaśniła się bardzo szybko. W trakcie kontroli osobistej policjanci ujawnili u 21-latka woreczek strunowy z zawartością białego proszku, który poddano badaniom na testerze narkotykowym. Badanie potwierdziło, że zabezpieczona substancja to amfetamina. Mężczyzna został już przesłuchany i usłyszał zarzuty w tej sprawie.

W świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, za posiadanie narkotyków grozi do 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast handel narkotykami zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może podzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu.
Za pośrednictwem aplikacji KMZB można zgłaszać sytuacje niebezpieczne, które zaobserwowaliśmy w naszym otoczeniu, ale również w pracy czy szkole. KMZB jest dostępna na stronie internetowej każdej komendy policji. Za pomocą kilku kliknięć można zaznaczyć miejsce, w którym powinni pojawić się policjanci, bo zaobserwowaliśmy, że np. kierowcy  przekraczają dozwoloną prędkość lub niewłaściwie parkują, albo spożywany jest alkohol.

Jak to zrobić?

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i dodać odpowiednią kategorię zagrożenia w punkcie na mapie w którym ono występuje. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu. Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

KPP w Świdnicy, opr. red.