Strona główna 0_Slider Zabrali misę Atlasowi

Zabrali misę Atlasowi

1

W sobotę zdemontowana została miedziana misa, która górowała nad rzeźbą Atlasa znajdującą się w świdnickim Rynku. To kolejny etap remontu 300-letnich barokowych fontann znajdujących się na głównym placu miasta.

Prace konserwatorskie związane z odnowieniem zabytkowych fontann rozpoczęły się na początku maja. Już pierwszego dnia pracownicy firm, którym powierzono wykonanie prac, zajęli się oczyszczaniem figur z kilkudziesięcioletnich zabrudzeń. Jak tłumaczą eksperci, przez długi czas kamienne elementy niszczały pod wpływem wody i rozpuszczonych w niej soli, zanieczyszczonego powietrza oraz wskutek innych zanieczyszczeń. Po wykonaniu wstępnego oczyszczenia okazało się, że dwie z fontann są poważnie popękane. Na jaw wyszły też detale, dotychczas zakryte przez kilkudziesięcioletnie zabrudzenia.

W sobotę sporo uwagi poświęcono Atlasowi. – Fontanna z Atlasem, nazywana niekiedy studnią Atlasa, jest usytuowana w południowo-zachodnim narożniku Rynku w Świdnicy. Fontanna wykonana jest w całości z piaskowca i umieszczona na granitowym stopniu – wyjaśnia Sławomir Oleszczuk, autor programu konserwacji zabytkowych rzeźb. Jak dodaje, fontanna w obecnym kształcie została ufundowana przez cech świdnickich karczmarzy po wielkim pożarze miasta w 1716 roku. Zamówienie zrealizował w tym samym roku rzeźbiarz Georg Leonhard Weber.

Z uwagi na prace renowacyjne zdemontowana została właśnie miedziana owalna misa, z której przez 4 otwory wypływa woda. Nie wiadomo, kiedy dokładnie przeszła ostatni remont. Podczas obecny prac wykonane zostanie “oczyszczenie mechaniczne i chemiczne miedzianej misy i jej zabezpieczenie antykorozyjne; wykonanie kołnierza przelewowego, tak aby równomiernie woda odpływała wokół górnej krawędzi metalowej misy; konserwacja zachowanych wylewek cokołu oraz rekonstrukcja brakujących”.

Weekendowa renowacja objęła także pozostałe fontanny. – Wszystkie prace konserwatorskie chcemy zakończyć przed listopadem 2018 roku – tłumaczyła Danuta Mazur, kierownik prac konserwatorskich. Mają one pochłonąć 1,3 mln złotych. Ich realizację powierzono firmom Renovatorium Konserwacja Obiektów Zabytkowych Maciej Mazur z Krakowa i PHU BANEX Antoni Banach z Warszawy.

Michał Nadolski
[email protected]