Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Śpiewanie przy fladze

Śpiewanie przy fladze

1

II Majowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie przy Fladze” za nami. Blisko 150 osób odwiedziło 1 maja Lutomię Górną, by wspólnie świętować majowe uroczystości.

„Wychowanie w duchu patriotyzmu” – hymn, godło oraz flaga to polskie symbole narodowe, które łączą Polaków niezależnie od tego gdzie przebywają i mieszkają. Jest to idealny czas aby wspólnie świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Również mieszkańcy gminy przyłączają się do tych obchodów w dwóch akcjach: sadzenia 100 dębów za każdy rok odzyskanej niepodległości oraz szycia 1918 flag, które trafiły również do Państwa – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Gmina Świdnica jest bogata w zespoły śpiewacze i folklorystyczne, które poprzez śpiew i taniec pielęgnują polską tradycje i zwyczaje. Tworzą wielopokoleniowe więzi. Podczas wspólnego śpiewania w Lutomi Górnej aż 8 zespołów: Stolczanki, Cicha Woda, Olszaniacy, Ciepłowodzianki, A to Heca, Ożaranki, Stokrotki, Kądziołeczki, wykonało kilkadziesiąt pieśni patriotycznych, żołnierskich oraz ludowych. Wśród zaproszonych gości pojawiła się również zaprzyjaźniona grupa 14 Brygady Harcerzy z Bolesławca. Organizatorem Przeglądu był Zespół „Kądziołeczka”.

UG Świdnica
opr.asz