Strona główna 0_Slider Rynek pełen narodowych barw. Dziś obchodzimy Dzień Flagi

Rynek pełen narodowych barw. Dziś obchodzimy Dzień Flagi

2

180 flag rozdali świdniccy harcerze podczas miejskich obchodów Dnia Flagi. Zachęcano do szanowania barw narodowych, ale także do wzajemnego szacunku.

Już od godziny 11 można było wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych i własnoręczne wykonać biało-czerwone kotyliony. W samo południe prezydent Świdnicy przekazała harcerzom flagę Polski, którą podczas odśpiewania hymnu wciągnięto na maszt. Chwilę później Rynek zdominowali artyści z Grupy „Żywy Teatr”, którzy z okazji święta przygotowali specjalną paradę i zorganizowali dla mieszkańców szereg konkursów związanych z Polską i jej barwami.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma być przede wszystkim okazją do podkreślenia szacunku dla symbolu Polski. – To także dzień, w którym powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań: czym jest patriotyzm, czym jest szacunek dla wartości narodowych? – mówiła prezydent Świdnica, Beata Moskal-Słaniewska.

Nasz szacunek do narodowych wartości objawia się w sposób bardzo prosty – przez nasz wzajemny szacunek jednego do drugiego. Przez to jak się traktujemy, przez to jak prowadzimy rozmowy i debaty, bo możemy się różnić i różnimy się, ale różnimy się pięknie. Różnimy się tak, żeby nikt nikogo nie obrażał. Żeby te wartości wspólne, takie jak flaga, jak hymn, jak narodowe pieśni, były ważne dla nas wszystkich tak samo – podkreślała Moskal-Słaniewska.

***

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Niezależnie od oficjalnych, miejskich obchodów, o wywieszeniu flagi pamiętają także mieszkańcy Świdnicy:

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński