Strona główna 0_Slider Kolejny sukces świdnickiego policjanta-ultramaratończyka

Kolejny sukces świdnickiego policjanta-ultramaratończyka

1

Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA wraz z Ośrodkiem Sportowo-Rekreacyjnym „Zielona Brama” w Przywidzu zorganizowało po raz trzeci Ultramaraton Kaszubski” w którym liczą się nie kilometry, a mile morskie. W biegu – jednym z najdłuższych ultramaratonów w Polsce, gdzie sam dystans stanowi wyzwanie, sierż. szt. Aleksander Sobieraj z Wydziału Prewencji KPP Świdnica zajął VI miejsce.

W dniach 19-20 maja w miejscowości Przywidz odbył się jeden z najdłuższych ultramaratonów w Polsce. Na dystansach 100, 50 i 25 mil morskich wystartowało prawie 150 śmiałków w tym funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy sierż. szt. Aleksander Sobieraj.

Trasa ultramaratonu podawana jest w milach morskich, ponieważ Formoza jest jednostką morską. Bieg odbył się na terenach leśnych ok. 40 km od Gdańska. Trasa Ultramaratonu prowadzi w głównej wokół Jeziora Przywidzkiego: drogami, ale też ścieżkami i drogami leśnymi oraz terenami położonymi wśród pól, łąk i lasu. Pofałdowana rzeźba terenu, a więc i duża liczba podbiegów dała się mocno we znaki uczestnikom dwóch poprzednich edycji. W zależności od wybranej kategorii dystansu, zawodnicy musieli pokonać jedną, dwie lub cztery pętle wokół wspomnianego jeziora. 1 mila morska to 1852 m, podczas gdy lądowa to 1609 m, zatem jedna pętla (KRS 25) – 25 mil morskich to 46,3 km – więcej niż dystans maratonu. KRS 50 to dwie pętle i 92,6 km do pokonania. I wreszcie KRS 100, czyli cztery pętle i 100 mil morskich, czyli 185,2km.

Przebiegnięcie dystansu 50 mil morskich (prawie 100 km) zajęło świdnickiemu policjantowi 9:57:02  godzin. Wynik  ten pozwolił mu na zajęcie 6 miejsca.
KPP w Świdnicy