Strona główna Wydarzenia Żarów Jutro otwarcie odnowionego dworca w Żarowie

Jutro otwarcie odnowionego dworca w Żarowie

0

Już od 24 maja mieszkańcy oraz wszyscy podróżni będą mogli korzystać z pomieszczeń i poczekalni dworca w Żarowie. Trwający od kilku miesięcy remont kolejowego gmachu właśnie dobiegł końca. Uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 17.00.

Budynek jest nowoczesny, bardziej funkcjonalny, a przede wszystkim dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki przeprowadzonym pracom nie straszy swoim wyglądem i dziś jest piękną wizytówką naszego miasta – mówi Magdalena Pawlik z żarowskiego magistratu.

Remont dworca PKP pochłonął około 5 milionów złotych. Inwestycja finansowana była ze środków własnych PKP S.A. i środków budżetu państwa. W ramach prac przeprowadzono renowację elewacji i poszycia dachowego, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie nowych instalacji.

W budynku pojawiły się także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się – m.in. pochylnie i poręcze. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących zamontowane zostały specjalne ścieżki prowadzące i tablica multisensoryczna. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane są również toalety. W ramach prac zamontowano monitoring, wymieniono m.in. instalację oraz stolarkę okienną i drzwiową i odnowiono sztukaterię i historyczną klatkę schodową. Zagospodarowany został także najbliższy teren wokół dworca, powstało m.in. kilka miejsc parkingowych – wylicza Katarzyna Grzduk z PKP S.A.

Uroczystość otwarcia budynku dworca PKP zaplanowana została na czwartek, 24 maja o godz. 17.00. Podczas uroczystości, w odnowionym kolejowym gmachu otwarta zostanie wystawa poświęcona żarowskiej kolei, zaprezentowana zostanie nowa siedziba Żarowskiej Izby Historycznej i wręczone zostaną nagrody w konkursie plastycznym „Koleją przez świat – przystanek Dworzec w Żarowie”. – Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na tę ważną dla naszej społeczności uroczystość – dodaje Pawlik.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułDoda gwiazdą Dni Jaworzyny Śląskiej. Kto jeszcze zagra?
Następny artykułIdą burze. Synoptycy ostrzegają