Strona główna Wydarzenia Świdnica Będą walczyć z próchnicą. Za 300 tysięcy dotrą do tysiąca uczniów

Będą walczyć z próchnicą. Za 300 tysięcy dotrą do tysiąca uczniów

0

Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w całym kraju, próchnica zębów jest poważnym problemem i może dotyczyć zdecydowanej większości ludzi, w tym małych dzieci. Jeszcze w tym tygodniu miejscy radni mają przyjąć program zdrowotny dla dzieci pod nazwą „W Świdnicy bez próchnicy”. Jeżeli tak się stanie, od nowego roku szkolnego obejmie on wszystkich świdnickich pierwszoklasistów oraz maluchy uczęszczające do „zerówek”.

Od 1997 roku prowadzony jest Ogólnopolski Program Monitoringu Stanu Zdrowa Jamy Ustnej. Wyniki tych badań wskazują na alarmująco zły stan zdrowia u dzieci oraz dorosłych. Intensywność choroby próchnicowej w Polsce jest nie tylko znacząco wyższa od poziomu notowanego w krajach tzw. starej Unii Europejskiej, ale także od poziomu w krajach systemowo zbliżonych do Polski. Przykładowo, występowanie próchnicy wśród dzieci 6-letnich wynosi w Polsce 86,9%, na Łotwie – 55,4%, w Danii – 25%, natomiast w Francji – 22,2%.

W Świdnicy dotychczas nie realizowano programów związanych z profilaktyką w zdrowiu jamy ustnej. Działania takie prowadzono jednak w latach 2011-2017 w Gminie Świdnica. W 2011 i 2012 roku przebadano 215 dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Próchnicę stwierdzono u niemal 50% maluchów. Z kolei w roku 2013 sprawdzono stan zębów 167 dzieci – wśród uczniów szkolnych próchnica wystąpiła u 97,6% badanych, zaś wśród przedszkolaków u 65,11% przebadanych dzieci.

Teraz władze Świdnicy postanowiły sprawdzić, jak problem wygląda u świdnickich maluchów i wykonać pierwszy krok w walce z chorobą. Program na lata 2018-2020, którym w piątek zajmą się miejscy radni, ma objąć profilaktyką stomatologiczną uczniów grup zerowych w świdnickich przedszkolach, punktach przedszkolnych oraz klas zerowych i pierwszych w szkołach podstawowych, w zakresie zapobiegania próchnicy zębów. Do programu będą też zaproszeni rodzice lub opiekunowie prawni, a także nauczyciele dzieci uczestniczących w programie, którzy skorzystają z działań informacyjno-edukacyjnych.

W sumie program ma objąć około 1060 dzieci mieszkających na terenie miasta i posiadających pisemną zgodę rodzica lub opiekuna, a także około 1100 rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Zadania realizowane w programie dają możliwość skorzystania z badań oraz zabiegów polegających na lakowaniu zębów stałych. Duży nacisk położony został na edukację dzieci, ich rodziców/opiekunów prawnych i nauczycieli w zakresie zdrowia jamy ustnej, jako istotną część programu z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Edukacja zdrowotna jest bowiem bardzo ważna dla działań w zakresie profilaktyki próchnicy – podkreśla Danuta Nowicka z wydziału polityki społecznej i spraw socjalnych w świdnickim magistracie. Prowadzone będą też badania diagnostyczne, podczas których oceniany będzie stan uzębienia.

Program ma ruszyć we wrześniu 2018 i zakończyć się w czerwcu 2020 roku. Wydatki związane z jego realizacją mają się zamknąć w kwocie blisko 318 tys. złotych, z czego tylko w tym roku akcja może pochłonąć prawie 90 tys. złotych. Miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzereśnie zrobią wrzawę pod wieżą ratuszową
Następny artykuł66-latka z marihuaną