Strona główna Konkursy Album „Katedrze na ratunek”

Album „Katedrze na ratunek” [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]

0

Wiemy już, do kogo powędrują dwa albumy „Katedrze na ratunek. Historia ocalenia do ruiny”. Kompendium wiedzy o pracach renowacyjnych i walce o  środki na ratowanie jednego z najcenniejszych zabytków na przestrzeni ponad 20 lat wydało Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy.

Od kilku lat biskup świdnicki Ignacy Dec i proboszcz parafii katedralnej ks. Piotr Śliwka alarmują o pogarszającym się stanie świątyni i wciąż zbyt małych środkach, które udaje się pozyskać na odnawianie cennej gotyckiej świątyni. Warto jednak pamiętać, że ten stan byłby jeszcze gorszy, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie wszystkich wcześniejszych gospodarzy kościoła i społeczników, którzy przez lata szukali sposobów na pozyskanie środków. W to dzieło aktywnie angażowało się  Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy, które rozmiary wysiłków, sposoby zdobywania środków, zaangażowanie ludzi i instytucji wraz z niezwykle bogatą dokumentacją fotograficzną zebrało w specjalnym albumie, wydanym również przede dzięki wysiłkowi społecznemu. Album ma być również inspiracją dla kolejnych pokoleń do dbałości o jeden z charakterystycznych zabytków miasta.

Album „Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny” można kupić w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Księgarni Eureka w Świdnicy.

Rozstrzygnięcie konkursu:

Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy dwa egzemplarze albumu przekazało dla czytelników Swidnica24.pl. By wejść w jego posiadanie, należało odpowiedzieć na pytanie:

W jakich latach został przeprowadzony remont największej części dachu świdnickiej katedry?

Prawidłowa odpowiedź to lata 1998-99.

Nagrody otrzymują Barbara Pidanty i Jan Baranowski. Gratulujemy!