Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza – odc.12

Świdnica od podwórza – odc.12 [FOTO]

2

Po raz kolejny zaglądamy za fasady świdnickich kamienic. Prócz parkingów, butelek i ogródków pokażemy tym razem także kotkę o imieniu Andrzej oraz bramę z zabytkowymi zdobieniami. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

W 12 odcinku przyjrzymy się podwórkom w okolicach dworca Świdnica Miasto. 

Ul. Żeromskiego 36-38 

Dwa takie same podwórka przedzielone płotem wzdłuż linii oddzielającej elewacje budynków. Dzisiaj przeznaczone są przede wszystkim na parking dla samochodów. Mimo to znajdziemy tam niewielki ogródek z kącikiem dziecięcym oraz ławę z krzesłami, przy których w ciepłe dni mieszkańcy mogą debatować o interesujących ich tematach.

Ul. Dworcowa 3 

Na googlowskich mapach widzimy budynek, który niedawno został wyburzony. Aktualnie w jego miejscu jest świeżo wysypana ziemia, a podwórko jest doskonale widoczne od ulicy. Podobnie jak poprzednie służy jako parking dla mieszkańców. Prócz tego kryją się na nim komórki lokatorskie, przy których można znaleźć  np. wózek dla dziecka. Część podwórka jest oddzielona murem z bramą.

Plac Grunwaldzki 5-6

Podwórko stanowi zaplecze sklepów przy ul. Wałbrzyskiej oraz parking dla mieszkańców. Wyróżnia się na tle innych tym, że jest wyłożone kostką, a na jego środku rośnie stare drzewo. Budynek jednak nie jest już w tak dobrym stanie. Niszczejąca elewacja niebawem może stanowić zagrożenie dla przechodniów.

Ul. Żeromskiego 40

Niewielkie podwórko otoczone z każdej strony budynkiem. Panuje na nim względny porządek, gdyby pominąć walające się butelki po napojach wyskokowych czy kartony. Jedną z ciekawostek jest to, że mieszka tam kotka imieniem Andrzej, która przyjaźni się z licznymi gołębiami odwiedzającymi jej teren. Na zwrócenie uwagi zasługuje również przejście wewnątrz budynku. Na suficie widzimy tam niezwykłe zdobienia, a na ścianach rzeźby przypominające mitologiczne postaci, które mimo upływających lat są w całkiem niezłym stanie.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/