Strona główna Wydarzenia Świdnica Oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

0

Przedstawiciele zawiązków kombatanckich, harcerze, biskupi, samorządowcy oraz uczniowie świdnickich szkół – po raz kolejny mieszkańcy Świdnicy i powiatu uczczą pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbędą się w najbliższy czwartek oraz w niedzielę.

Od wielu lat z inicjatywy środowisk kombatanckich i Tadeusza Grabowskiego w Świdnicy wspominane są ofiary zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6-7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy.

Program obchodów:

12 kwietnia 2018 roku, początek o godzinie 12.00:

1. Powitanie przybyłych gości
2. Wystąpienia okolicznościowe:
– przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w tym Teresy Gwary – córki kapitana Tadeusza Chołocińskiego, oraz Jacka Libickiego, prezesa Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu,
– biskupa świdnickiego Ignacego Deca,
– przedstawicieli władz miasta, gminy i powiatu,
– zaproszonych gości, w tym komendanta WKU w Kłodzku,
– przedstawicieli organizacji kombatanckich i żołnierskich,
3. Część artystyczna w wykonaniu MDK w Świdnicy oraz Świdnickiej Orkiestry Music Label.
4. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Planowane zakończenie około godziny 13.15.

15 kwietnia 2018 roku, początek o godzinie 9.30:

Uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej – kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

/mn/

 

Poprzedni artykułRozpoczynamy walkę o piłkarski Puchar Polski: Polonia-Stal – Lechia [RELACJA LIVE]
Następny artykuł63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Znamy zwycięzców eliminacji rejonowych