Strona główna Wydarzenia Świdnica Miasto wreszcie przyznało, kto zainwestuje przy Pogodnej

Miasto wreszcie przyznało, kto zainwestuje przy Pogodnej

12

Dwa miesiące od przedstawienia pierwszych informacji o inwestorze zainteresowanym otwarciem fabryki na terenie świdnickiej strefy ekonomicznej, prezydent miasta wreszcie przyznała, że chodzi o niemiecką spółkę Ideal Automotive. Budowa zakładu przemysłowego ruszy jeszcze w tym miesiącu.

Wizualizacja zakładu Ideal Automotive w Świdnicy (mat. UM Świdnica)

W połowie lutego informowaliśmy o planach budowy zakładu firmy Ideal Automotive z niemieckiego Bambergu. Fabryka miałaby powstać przy ulicy Pogodniej, na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów – tłumaczył Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”.

Tajemniczy inwestor?
Pomimo dużego zainteresowania planowaną inwestycją ze strony samorządowców i mieszkańców, prezydent Beata Moskal-Słaniewska unikała  podawania bardziej szczegółowych informacji dotyczących firmy zainteresowanej budową fabryki. – Inwestor bardzo wyraźnie na początku rozmów artykułował, żeby nie ujawniać informacji dotyczących planowanej inwestycji do momentu, kiedy nie będzie można mówić o tym, iż ta inwestycja stanie się faktem – mówiła Moskal-Słaniewska.

Prezydent powoływała się na obowiązywanie „dżentelmeńskiej umowy” i zasadzie prowadzenia rozmów „w zaciszu gabinetów”. Było to zaskakujące z tego powodu, że informacja dotycząca niemieckiego inwestora i jego planów została w sposób jawny opublikowana na stronie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” – będącej pośrednikiem przy sprzedaży terenów przy Pogodnej – oraz na stronie świdnickiego Biuletynu Informacji Publicznej. W drugim przypadku było to obwieszczenie samej prezydent Świdnicy, dotyczące wszczęcia postępowania o udzielenie decyzji środowiskowej dla budowy fabryki. Znalazły się tam informacje o inwestorze, jak i lokalizacji zakładu.  Co więcej, informacja o planowanej w Świdnicy fabryce została umieszczona także na stronie internetowej Ideal Automotive, na mapie zakładów należących do niemieckiej spółki.

Teraz, po sfinalizowaniu wszelkich formalności dotyczących nabycia działek w świdnickiej podstrefie, miejscy urzędnicy przyznali, kto zbuduje fabrykę w sąsiedztwie ciepłowni. – Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Szacowane koszty związane z inwestycją wyniosą około 15,2 mln euro.

Korzyści przewyższają koszty?
Zadowolenia z wybrania przez firmę Świdnicy tym razem nie ukrywa prezydent Moskal-Słaniewska. – Doceniono nie tylko dobre położenie, dogodne warunki komunikacyjne, ale także pozytywnie oceniono nasz rynek pracy. Myślę też, że nie bez znaczenia było zaangażowanie urzędników Urzędu Miejskiego oraz wszystkich dostawców mediów, którzy bardzo profesjonalnie i szybko zadeklarowali współpracę z inwestorem. Nie bez znaczenia był też wkład pracy pracowników Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, za co serdecznie im dziękuję – mówiła.

Rzeczywiście, rola pracowników WSSE była tu bardzo istotna. Zorganizowanie przetargu na sprzedaż terenów przy Pogodnej powierzono właśnie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Za tę usługę miasto musiało zapłacić ponad pół miliona złotych prowizji. To efekt umowy zawartej lata temu między władzami wałbrzyskiej strefy a miastem Świdnica. – Jeśli Gmina Miasto Świdnica zapłaciła 14% prowizji [jak podawała rzecznik UM w Świdnicy – red.], musi to oznaczać, że była biernym uczestnikiem negocjacji z inwestorami, a całą pracę wykonali za nich pracownicy WSSE – twierdził były wiceprezydent Waldemar Skórski.

Krytycznie oceniano także planowaną przez miasto inwestycję związaną z uzbrojeniem działek inwestycyjnych przy ulicy Pogodnej oraz przebudową samej drogi. Pierwotnie miało na ten cel trafić 5,6 mln złotych. Wówczas oznaczało to, że Świdnica wyda zdecydowanie więcej na inwestycje przy ciepłowni, niż zyska na sprzedaży terenów pod budowę fabryki.

***

Niemiecka spółka jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

/mn/

Poprzedni artykułŚrodowisko koszykarskie pomoże choremu Witkowi!
Następny artykułPołowa tunelu już zasypana. Reszta ma zniknąć do piątku