Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Dęby na stulecie niepodległości ze strażacką asystą

Dęby na stulecie niepodległości ze strażacką asystą [FOTO]

0

Z udziałem strażaków ochotników, dzieci, młodzieży i seniorów, patriotycznie i ze słodkim akcentem. Tak mieszkańcy gminy Świdnica świętują sadzenie dębów niepodległości w swoich sołectwach. Sadzonki dębów z tabliczką numer 4 i 5 pojawiły się wczoraj w Gogołowie i Pankowie.

W uroczystości wzięli udział m.in. strażacy ochotnicy. Na miejsce przeznaczenia mieszkańcy sołectwa dumnie przemaszerowali przez swoją wieś, niosąc biało-czerwoną flagę, uszytą podczas ostatniej akcji 1918 flag na 100 lecie niepodległości.

W obecności proboszcza parafii Mariana Lewandowskiego, przewodniczącej Rady Gminy Świdnica Reginy Adamskiej, sekretarz gminy Jadwigi Generowicz, strażaków ochotników w Pankowie mieszkańcy swojej wsi dokonali uroczystego posadzenia dębu z numerem pięć. Z tej okazji organizatorzy częstowali tortem w biało-czerwonym kolorze, nawiązując tym samym do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Na każdym ze słupów wisiała także biało-czerwona flaga, efekt ostatniego szycia flag. – W Polsce znany jest Dąb Bartek, nasz dąb może się nazywać Radek, od imienia najmłodszego uczestnika Radka, bardzo zaangażowanego w jego sadzenie – podkreślała Regina Adamska.

/UG Świdnica/