Strona główna Wydarzenia Co z podwyżkami dla nauczycieli?

Co z podwyżkami dla nauczycieli?

0

Zgodnie z decyzją MEN, od 1 kwietnia 2018 roku pensje nauczycielskie wzrosły o 5,4%. Jednak nie wszyscy pedagodzy w powiecie świdnickim otrzymali już podwyżki.

Nauczyciele są grupą zawodową, która pensje otrzymuje z góry, czyli wzrost płac powinien być uwzględniony już w kwietniowej wypłacie. W zależności od wykształcenia, stopnia zawodowego i przygotowania pedagogicznego podwyżki wynoszą od 95 do 168 zł brutto. Pensje zasadnicze kształtują się od 1877 złotych brutto do 3317 złotych brutto. Część nauczycieli otrzymuje również dodatek za wysługę lat, finansowana również z budżetu państwa. Pozostałe dodatki – motywacyjny lub za wychowawstwo, są wypłacane ze środków samorządowych.

Rozporządzenie ws. podwyżek zostało opublikowane 28 marca i nie wszystkie samorządy zdążyły się przygotować do wypłat. Świdnickie starostwo powiatowe poinformowało, że podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem 1 maja. Większość dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie nie czekała i nauczyciele dostali dodatkowe środki wraz z wypłatą kwietnia. Jedynie w III LO w Świdnicy wypłata podwyżek ma nastąpić osobno w ciągu tygodnia.

Z informacji od nauczycieli świdnickich placówek oświatowych, podlegających miastu, wynika, że nie wszędzie jeszcze wypłacono podwyżki. Czekamy na informacje z UM w Świdnicy.

/red./