Strona główna 0_Slider 108 lat Stanisława Kowalskiego

108 lat Stanisława Kowalskiego

5

W wieku 104 lat rozpoczął swoją krótką, ale niezwykle błyskotliwą karierę sportową. Swoim wigorem zyskał sympatie ludzi na całym świecie. Dziś już nie startuje w zawodach lekkoatletycznych, ale nadal nie brakuje mu energii. Stanisław Kowalski ze Świdnicy skończył 14 kwietnia 108 lat!

Zdjęcie Starostwo Powiatowe w Świdnicy

– W ostatnich dniach był chory, więc o żadnych hucznych obchodach urodzin nie mogło być mowy  – mówi wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa. To z jego inicjatywy pan Stanisław 4 lata temu spróbował sił na bieżni, w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Na Mistrzostwach Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce, wynikiem 7.50, ustanowił nowy rekord Europy w kategorii M 100 w rzucie dyskiem. Pan Stanisław ustanowił także nowe rekordy Polski oraz rekordy Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą (4, 27), rzucie dyskiem (7,50) i biegu na 100 m. (34, 50). Jego ostatni start miał miejsce podczas XXV Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce w Toruniu, 12 marca 2016 r.

Jubilat urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku (gmina Gowarczów, powiat konecki, województwo świętokrzyskie). W tej miejscowości mieszkał do końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Po poślubieniu żony Władysławy przeprowadził się do niedalekiej Brzeźnicy, gdzie przebywał do 1952 roku. Wówczas, w związku z poszerzaniem granic poligonu wojskowego, zmuszony został do opuszczenia nowo wybudowanego domu. Na Dolnym Śląsku osiedlił się w miejscowości Krzydlina Wielka w powiecie wołowskim. Prowadząc niewielkie gospodarstwo rolne pracował również na kolei jako dróżnik. W Świdnicy mieszka nieprzerwanie od 17 maja 1979 roku. Jeszcze niedawno każdego dnia pokonywał na spacerach nawet 10-kilometrowe trasy. Jego wyczyny odnotowały media na całym świecie.

/red./