Strona główna 0_Slider Zakończyły rundę zwycięstwem, czas na operację Tychy!

Zakończyły rundę zwycięstwem, czas na operację Tychy!

2

Świetnie rundę zasadniczą grupy trzeciej II ligi, zakończyły siatkarki MKS-u Polonia Świdnica. Biało-zielone pokonały na wyjeździe 3:0 zespół KPKS-u Halemba i przypieczętowały mistrzostwo pierwszej fazy sezonu 2017/2018. Teraz czas na play-offy, gdzie walka toczyć się będzie o awans do I ligi. 

Podopieczne Mateusza Dąbrowskiego i Magdaleny Sadowskiej wygrały w Rudzie Śląskiej pewnie i w trzech setach. Nieco nerwowo było w pierwszej partii. Świdniczanki rozpoczęły od wysokiego prowadzenia 14:8, ale później rywalki zaczęły się niebezpiecznie zbliżać. Gospodynie w samej końcówce wyszły nawet na prowadzenie (21:20), lecz nasze zawodniczki szybko wróciły do swojej gry, wygrywając 25:22. Takim samym rezultatem zakończyła się druga odsłona, w trzeciej nasza przewaga nie podlegała już żadnej dyskusji (25:16). W pierwszej rundzie fazy play-off przyjdzie nam się zmierzyć z Tyskim Klubem Siatkówki. Pierwszy mecz już w sobotę, 24 marca.

Wyniki ostatniej – 22. kolejki:

Impel II Wrocław – Sokół Radzionków 2:3 (19:25, 25:14, 17:25, 25:17, 13:15)
Częstochowianka Częstochowa – Polonia Łaziska Górne 3:0 (25:16, 25:17, 25:17)
Olimpia Jawor – TKS Tychy 2:3 (19:25, 25:18, 23:25, 25:18, 8:15)
Silesia Volley Mysłowice – Sokół Katowice 3:0 (25:19, 25:18, 25:17)
KPKS Halemba – Polonia Świdnica 0:3 (22:25, 22:25, 16:25)
PLKS Pszczyna – SMS PZPS II Szczyrk 2:3 (25:16, 22:25, 14:25, 25:20, 9:15)

Pary I rundy play-off:

MKS Polonia Świdnica – TKS Tychy
KS Olimpia Jawor – PLKS Pszczyna
KS Częstochowa – Impel II Wrocław
MSK Mysłowice – MKS Sokół Radzionków

Przypominamy zasady awansu do I ligi:

Osiem najlepszych zespołów ligi powalczy w rundzie play-off o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Walka w pierwszej rundzie toczyć się będzie według klucza: 1. drużyna po rundzie zasadniczej konta ósma ekipa i następnie 2-7, 3-6 oraz 4-5. Nam przypadł w udziale zespół TKS-u Tychy. Rywalizacja w pierwszej rundzie toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Pierwszy mecz odbędzie się na parkiecie niżej notowanego po rundzie zasadniczej zespołu (24 marca). Dwa tygodnie później – w sobotę, 7 kwietnia będzie miał miejsce drugi pojedynek (boisko wyżej notowanej ekipy – Świdnica). Jeśli potrzebna będzie trzecia, decydująca konfrontacja, to rozegrana ona zastanie dzień później – również na parkiecie lepszego po rundzie zasadniczej zespołu.

Polonistki będą oczywiście wielkimi faworytkami pierwszej rundy fazy play-off, ale w żadnym wypadku nie mogą lekceważyć przeciwniczek. Trzeba odciąć się od tego, co było w rundzie zasadniczej, bo play-offy lubią rządzić się swoimi prawami, a łatwych meczów już tam nie ma. Liczymy jednak, że świdniczanki szczęśliwie i pewnie zameldują się w drugiej rundzie, gdzie poprzeczka powędruje w górę. Jeśli przejdziemy pierwszą rundę, to w drugiej zagramy ze zwycięzcą meczu pomiędzy czwartym i piątym zespołem rundy zasadniczej – Sokołem Radzionków lub Silesią Volley Mysłowice. Runda zasadnicza pokazuje, że łatwo z pewnością by nie było. Z Sokołem mamy w tym sezonie bilans 1:1 (porażka 1:3 na wyjeździe i zwycięstwo 3:1 u siebie), z Silesią dwukrotnie wygraliśmy, ale dwukrotnie po niebywałej walce zakończonej tie-break’ami! Zmagania w drugiej rundzie toczą się do trzech wygranych meczów. Pierwsze dwa spotkania odbyłyby się na boisku wyżej rozstawionej drużyny (czyli w Świdnicy) w dniach 21 i 22 kwietnia. 28 kwietnia na parkiecie rywalek czekałoby nas trzecie starcie. Jeśli nie wyłoni ono zwycięzcy, to kolejne pojedynki będą miały miejsce w dniach 29.04 (wyjazd) i ewentualnie 2.05 (u siebie).

Potencjalne zwycięstwo w drugiej rundzie fazy play-off dałoby nam awans do turnieju półfinałowego. Znajdą się w nim po dwie najlepsze drużyny z każdej z czterech grup. Nasze siatkarki przydzielone zostałyby do pierwszego turnieju, w którym zagrają dwie najlepsze ekipy z grupy trzeciej (naszej) i grupy pierwszej. Gdybyśmy turnieje półfinałowe układali dziś, to w dniach 11-13 maja obserwowalibyśmy takie zestawy: I Turniej – SMS Police, Spójnia Stargard, Polonia Świdnica, Olimpia Jawor i II Turniej – NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, Bluesoft Mazovia Warszawa, MKS SAN-Pajda Jarosław, UKS Szóstka Mielec. Być może tak właśnie będzie, ale jak już wspominaliśmy, w play-offach walka zaczyna się poniekąd od nowa i niespodzianki, a nawet sensacje są na porządku dziennym. Z turniejów półfinałowych awans do decydującego turnieju finałowego wywalczą po dwie najlepsze ekipy. Cztery zespoły w dniach 25-27 maja stoczą decydujący bój o awans do I ligi. Gospodarze turniejów półfinałowych i wielkiego finału wyłonieni zostaną w konkursach ofert.