Strona główna 112 Wyłudzili 2,5 miliona złotych zwrotów z podatków

Wyłudzili 2,5 miliona złotych zwrotów z podatków

0

217 faktur podrobił Dariusz Z.. Dokumenty sprzedaży wystawiał na świdnicką firmę  SMK – TECH  Krzysztof M. Proceder doprowadził do wyłudzenia zwrotów podatku dochodowego i VAT.

Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prowadzi śledztwo przeciwko dwóm mężczyznom, których działania doprowadziły do wyłudzenia blisko 2,5 miliona złotych nienależnych podatków dochodowego i VAT.

Jak informuje prokuratura,  ustalono, że od września 2014 roku do czerwca 2017 roku pod szyldem firmy SMK-TECH Krzysztof M. w Świdnicy wystawiono faktury VAT o wartości brutto nie mniejszej niż 7.969.452 zł. Dokumentowały one sprzedaż towarów i wykonanie usług, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Faktury te zostały następnie ujęte w składanych do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świdnicy deklaracjach podatkowych, co skutkowało narażeniem podatku VAT na uszczuplenie.

W tym samym okresie, we Wrocławiu, osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach firmy TRANS-DAN sp. z o.o.  posługiwały się 217 fakturami VAT, o wartości brutto nie mniejszej niż 7.969.452 zł. Dokumentowały one sprzedaż towarów i wykonanie usług na rzecz tej spółki przez firmę SMK-TECH Krzysztof M., nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji gospodarczych. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty.

Wobec Daniela W. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 000 zł oraz dozór policji. W stosunku do Dariusza Z. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia zastosował w dniu 15 marca 2018 roku tymczasowe aresztowanie na okres dwóch miesięcy.

/Źródło Prokuratura Krajowa/