Strona główna 0_Slider Wolna amerykanka na Zawiszowie. Mieszkańcy mają dość

Wolna amerykanka na Zawiszowie. Mieszkańcy mają dość [FOTO/VIDEO]

20

– Boję się, że kiedyś nasze dzieci wychodząc z bramy wpadną wprost pod samochód. I to samochód jadący chodnikiem! – skarży się mieszkaniec osiedla Zawiszów w Świdnicy. Coraz więcej mieszkańców stawia samochody na szerokich chodnikach tuż przed bramami. Rzecz w tym, że nie prowadzi do nich żaden legalny dojazd.

– Dorosły to jeszcze zza żywopłotu coś zobaczy, ale dziecko? Nie ma szans! – mówi jedna z matek i dodaje, że jej prośby o niejeżdżenie po chodniku nic nie dały. – O pomoc prosiłam też policję, ale usłyszałam, że oni mają ważniejsze sprawy.

Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy przekonuje, że interwencje w sprawie niewłaściwego parkowania nie są lekceważone. – Interwencje związane z nieprawidłowym parkowaniem można zgłaszać straży miejskiej lub policji bezpośrednio przez oficera dyżurnego lub zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy z sygnałów jest weryfikowany, a kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego są dyscyplinowani przez funkcjonariuszy i muszą liczyć się z konsekwencjami określonymi w Kodeksie Wykroczeń – deklaruje i wylicza, że w ciągu ostatniego półrocza policjanci na niewłaściwie parkujących kierowców na terenie powiatu świdnickiego nałożyli 237 mandatów.

Czytelnik Swidnica24.pl zarejestrował na nagraniu jeden z przejazdów samochodu chodnikiem na jednej z ulic osiedla Zawiszów. Jest także spora dokumentacja zdjęciowa. Wszystkie materiały są już w rękach policji. – W tej sprawie wszczęliśmy postępowanie – mówi oficer prasowy. Dodaje także, że warto nagminne łamanie przepisów zgłaszać do Mapy Zagrożeń, która znajduje się na stronie świdnickiej policji.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym określa miejsca i sytuacje, w których zatrzymanie i postój pojazdu jest dozwolony. Zasady i warunki zatrzymania lub postoju pojazdu są określone w art. 46-50 Prawa o Ruchu Drogowym.

Na chodniku zatrzymanie lub postój pojazdu kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o dmc do 2,5 t dopuszczalne jest gdy:
– na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju
– szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra
– pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Pojazd powyżej 2,5 t dmc (np. bus) może parkować na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami.

Jazda po chodniku jest wykroczeniem z art. 26 ust 3 pkt. 3 PRD, mandat karny 250 złotych, 0 pkt karnych – czyli wjeżdżanie pod bramę jadąc chodnikiem jest wykroczeniem. Sam wjazd na chodnik z jezdni, aby zatrzymać się na chodniku nie jest wykroczeniem, o ile zachowane są w/w warunki.

/asz/
Zdjęcia nadesłane przez czytelnika Swidnica24.pl