Strona główna 0_Slider Wolna amerykanka na Zawiszowie. Mieszkańcy mają dość

Wolna amerykanka na Zawiszowie. Mieszkańcy mają dość [FOTO/VIDEO]

20

– Boję się, że kiedyś nasze dzieci wychodząc z bramy wpadną wprost pod samochód. I to samochód jadący chodnikiem! – skarży się mieszkaniec osiedla Zawiszów w Świdnicy. Coraz więcej mieszkańców stawia samochody na szerokich chodnikach tuż przed bramami. Rzecz w tym, że nie prowadzi do nich żaden legalny dojazd.

– Dorosły to jeszcze zza żywopłotu coś zobaczy, ale dziecko? Nie ma szans! – mówi jedna z matek i dodaje, że jej prośby o niejeżdżenie po chodniku nic nie dały. – O pomoc prosiłam też policję, ale usłyszałam, że oni mają ważniejsze sprawy.

Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy przekonuje, że interwencje w sprawie niewłaściwego parkowania nie są lekceważone. – Interwencje związane z nieprawidłowym parkowaniem można zgłaszać straży miejskiej lub policji bezpośrednio przez oficera dyżurnego lub zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy z sygnałów jest weryfikowany, a kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego są dyscyplinowani przez funkcjonariuszy i muszą liczyć się z konsekwencjami określonymi w Kodeksie Wykroczeń – deklaruje i wylicza, że w ciągu ostatniego półrocza policjanci na niewłaściwie parkujących kierowców na terenie powiatu świdnickiego nałożyli 237 mandatów.

Czytelnik Swidnica24.pl zarejestrował na nagraniu jeden z przejazdów samochodu chodnikiem na jednej z ulic osiedla Zawiszów. Jest także spora dokumentacja zdjęciowa. Wszystkie materiały są już w rękach policji. – W tej sprawie wszczęliśmy postępowanie – mówi oficer prasowy. Dodaje także, że warto nagminne łamanie przepisów zgłaszać do Mapy Zagrożeń, która znajduje się na stronie świdnickiej policji.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym określa miejsca i sytuacje, w których zatrzymanie i postój pojazdu jest dozwolony. Zasady i warunki zatrzymania lub postoju pojazdu są określone w art. 46-50 Prawa o Ruchu Drogowym.

Na chodniku zatrzymanie lub postój pojazdu kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o dmc do 2,5 t dopuszczalne jest gdy:
– na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju
– szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra
– pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Pojazd powyżej 2,5 t dmc (np. bus) może parkować na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami.

Jazda po chodniku jest wykroczeniem z art. 26 ust 3 pkt. 3 PRD, mandat karny 250 złotych, 0 pkt karnych – czyli wjeżdżanie pod bramę jadąc chodnikiem jest wykroczeniem. Sam wjazd na chodnik z jezdni, aby zatrzymać się na chodniku nie jest wykroczeniem, o ile zachowane są w/w warunki.

/asz/
Zdjęcia nadesłane przez czytelnika Swidnica24.pl

 • Tomasz K.

  Fakt, kierowcy mają tam iście ułańską fantazję. Auta zostawiane są w miejscach dowolnych. Chodnik, brama, środek skrzyżowania – żaden problem. I może byłbym w stanie jakoś to zrozumieć, gdyby na parkingu nie było miejsc, ale kilka razy widziałem kierowców parkujących na chodniku, gdy tuż obok były miejsca na parkingu.
  Zawiszów – motoryzacyjny “stan umysłu”.

 • Robert

  Debilizm, w szerokim tego słowa znaczeniu!!!

 • Krzysztof Czarnecki

  Zaraz zaraz – a kierowcy nie są przypadkiem mieszkańcami osiedla? to nie jest jakaś obca nacja, ani marsjanie, tylko miejscowi.

  • Cjapek

   Coś to zmienia? Oczywiste jest, że takie numery odwalają mieszkańcy.

 • Monika Szwech

  taka prawda,że jest za mało miejsc parkingowych na osiedlu i ludzie cisną auta na chodniki. Radzilabym spółdzielni nieinwestowanie w słupki,które wszędzie stawia,tylko w porządne parkingi,bo jest na to miejsce..ogólnie Zawiszow jest zaniedbanym osiedlem, stare place zabaw powinny być uporządkowane,a tak tylko straszą wyglądem i są niebezpieczne dla dzieci

  • Tomasz K.

   To prawda. Miejsc jest zdecydowanie za mało. Ale jak wytłumaczyć sytuacje, gdy kierowca wjeżdża na chodnik i tam parkuje, podczas gdy dosłownie kilkanaście metrów dalej na parkingu jest kilka wolnych miejsc? A takie zachowanie widziałem nie raz.
   Wygodnictwo? Lenistwo? Brak wyobraźni? Głupota?

   • Polak

    Karać solidnie i wywozić auta źle zaparkowane i będzie po kłopocie .

   • Monika Szwech

    to już lenistwo. ludziom nie chce się krążyć po jednokierunkowych ulicach

 • Chwała_Bohaterom

  na zawiszowie akurat kazdy parkuje na dwuch miejscach albo jakos wariacko kierowcy po chodnikach jezdza to wies jakas a nie miasto swidnica a ja sie pytam gdzie jest straz miejska

  • Nie usuwajcie konta!

   Kolego, jako patriota mógłbyś używać przecinków i wielkich liter w swoich komentarzach, bo trochę wstyd i ciężko się czyta. Pozdrawiam.

   • antek

    Bo to jest patriotyzm w analfabetyźmie 🙂

    • Perun

     Patriotyzm małopiśmienny:)

    • nmisiek

     Piszemy “analfabetyzmie” nie zaś “analfabetyźmie”.

 • antek

  Nie grzeszcie. Miejsc do parkowania na Zawiszowie to akurat jest bez liku. Pod warunkiem, że nie chce się parkować przed domem.

 • oloderay

  Odholować i przerobić na żyletki a najlepiej na Fokkera.

 • Perun

  Problem jest w tym, że na rodzinę często przypada więcej niż jeden samochód. Przykładem jest chociażby mój sąsiad: ma dwa auta, córka – trzecie. On jeździ stale jednym, drugie stoi, bo się zepsuło, a córka jeździ swoim od wielkiego dzwonu. Rezultat – dwa miejsca parkingowe zajęte tak o – bo mogę.

  • antek

   Chyba przesadzasz. Zabraniasz posiadania samochodu??? Przecież problem nie w tym kto ile ma (swoją drogą stan posiadania sąsiada nie powinien Cię wogóle interesować chyba że wpisujesz się w obraz zawistnego polaczka) tylko gdzie parkuje

   • Perun

    Przeczytaj ze zrozumieniem, panie kolego. Imputujesz mi coś, czego nie napisałem.

 • xdcam

  Przyczyną tego bałaganu parkingowego jest brak parkingów które projektowane były na kilka aut . Nikt nie zakładał ze auto bedzie miec kazdy . Proste rozwiązanie – wyznaczyć nowe miejsca na parkingi.Wokoł zawiszowa jest mnóstwo ziemi. Wykupic działki zrobić parkingi problem sie skonczy. A takie kablowanie na sasiada ze stanał pod blokiem i wjechał na trawe ( przykład “kiedyś” osiedle mlodych warynskiego 47,49 ) problemu nie rozwiąze. Co sie tej trawie stanie ze jednym kolem wjade na nią robiąc miejsce drugiemu. Nic. Ale co by robili w oknach obserwatorzy dyżurujący? straciliby zajecie gdyby wszyscy ładnie parkowali

  • Tomasz K.

   Zbyt mała ilość miejsc parkingowych jest faktem. Ale nie może być usprawiedliwieniem dla sytuacji nieprawidłowego parkowania (a w tym konkretnym przypadku wjeżdżania niemal pod bramę). A już ze stwierdzeniem “Co sie tej trawie stanie ze jednym kolem wjade na nią robiąc miejsce drugiemu. Nic.” to kompletnie nie mogę się zgodzić. Z całym szacunkiem, dziś jednym kołem, za kilka dni dwoma kołami, po tygodniu stwierdzisz, że przecież tam już nie ma trawy więc wjedziesz całym autem. I takim sposobem po miesiącu zamiast trawy będzie klepisko a na nim sznur aut.