Strona główna 0_Slider Szczególny Dzień Kobiet 2018. Sto lat praw wyborczych Polek

Szczególny Dzień Kobiet 2018. Sto lat praw wyborczych Polek

1

Wyjątkowy wymiar będzie miało tegoroczne świętowanie Dnia Kobiet. 8 marca Liga Kobiet Polskich zaprasza na tradycyjne spotkanie, połączone z profilaktyką zdrowotną, bezpłatnymi badaniami i koncertem. Jak przypominają organizatorki, w tym roku ważnym motywem będzie 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Zdjęcie archiwalne

„Jak nie ty, to kto?” – takie hasło będzie przyświecało spotkaniu, na które zaproszone są wszystkie panie w najbliższy czwartek, 8 marca od godziny 16.00 do teatru w Świdnicy. Do 18.00 będzie można skorzystać z porad i badań wzroku, ciśnienia, cholesterolu, cukru i USG tarczycy. O 18.00 wykład wygłosi dr Mirosław Wójcik, a na deser m.in. o dawnych prywatkach zaśpiewa Wojciech Gąssowski.

Elżbieta Dudziak, szefowa LKP w Świdnicy, przypomina, że w tym roku przy okazji Dnia Kobiet warto pamiętać o ważnej, historycznej dacie. „28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Polski uzyskały prawa wyborcze. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7)[2]; postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.” /za wikipedia/

/opr. red./

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Kolejowa
Następny artykułPorażka z Dwójką i koniec marzeń o półfinale MP