Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Świąteczny jarmark z wielkim jajem w Pszennie

Świąteczny jarmark z wielkim jajem w Pszennie [FOTO]

0

Tradycyjnie na tydzień przed Wielkanocą w Pszennie przygotowano prezentacje stołów, na których królowały świąteczne przysmaki, pisanki, palmy, stroiki, ciasta i rękodzieło. Udział w nich wzięły sołectwa, koła gospodyń i organizacje działające w gminie, a także delegacja z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego z Żukowa koło Gdańska.

Gospodarzem jarmarku było sołectwo Pszenno, a jego organizatorem Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji. W tym roku na odwiedzających czekały aż 24 stoły. Dla najmłodszych i ich opiekunów przygotowano warsztaty ze zdobienia jajek i wykonywania ozdób wielkanocnych. W części artystycznej wystąpiły przedszkolaki z „Bajkowej Dolinki w Pszennie”, „Małe Smyki” z Pszenna, „Pląs” z Witoszowa Dolnego, Zespół „A to Heca” z Pszenna oraz Panie z KGW z gminy Żukowo.

Promowanie lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze Świętami Wielkanocnymi, aktywizacja i integracja lokalnego środowiska to idea naszego jarmarku wielkanocnego. Pierwsze jarmarki mieściły się na naszych świetlicach. Na przestrzeni kilkunastu lat tak się rozrosły, że dziś odbywają się na hali w Pszennie. Dziękuję wszystkim wystawcom za udział, a przede wszystkim za gospodyniom za pomysłowość przy tworzeniu wielkanocnych ozdób, pisanek, czy pieczonych smakołyków, których próżno szukać w marketach na półkach. Słowa podziękowania kieruję do gospodyń z gminy Żukowo i całej delegacji, które każdego roku wzbogacają nasz jarmark pysznymi produktami i śpiewami – podkreślała wójt Teresa Mazurek.

Ogromną atrakcją tego dnia była 2 metrowa pisanka, którą przekazał zastępca burmistrza gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak. Wszystkim mieszkańcom partnerskiej gminy Świdnica przesyłamy wraz z tą kaszubską pisanką życzenia ciepłych i pełnych radosnej nadziei Świąt Wielkanocnych.

/UG Świdnica/