Strona główna Wydarzenia Świebodzice Sarkofag Hochberga zostanie odnowiony

Sarkofag Hochberga zostanie odnowiony [FOTO]

0

W ubiegłym roku udało się wyremontować pierwszy z dziewięciu zabytkowych sarkofagów właścicieli Zamku Książ, które znajdują się w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach. W tym roku do renowacji pójdzie kolejna trumna – Hansa Heinricha I Hochberga.

Parafia pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach dostała kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury. Dzięki nim możliwe będzie odnowienie drugiego zabytkowego sarkofagu znajdującego się w krypcie kościoła.

Jako pierwsza wyremontowana została trumna jego drugiej żony Zuzanny Schaffgotch. W obu przypadkach Świebodzice wsparły finansowo inwestycje. W tym roku gmina przekazała na jego eksplorację 7 000 zł, a w ubiegłym roku 6 000 zł.

Odtworzeniem unikatowego zabytku zajmie się pracownia Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, którzy specjalizują się w rekonstrukcjach sarkofagów właścicieli Książa i Pszczyny. – To świetna wiadomość, że kolejny, tak unikatowy zabytek, będzie poddany renowacji i udostępniony szerszej publiczności – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic.

Pierwszą z odrestaurowanych trumien można od ubiegłego roku podziwiać w kaplicy przy koście pw. Św. Mikołaja, którą przygotował specjalnie do tego celu i udostępnia do zwiedzania ksiądz dziekan Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja. Trzeba tu zaznaczyć, że renowacja zabytków jest możliwa przede wszystkim dzięki staraniom proboszcza parafii, który dostrzegł niezwykłą wartość tych obiektów i postanowił przywrócić im należny blask.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

Poprzedni artykuł80 tysięcy na ratowanie zabytków
Następny artykułW Bystrzycy Dolnej powstanie przedszkole