Strona główna 0_Slider Ruina przy Chrobrego do burzenia. Potrzeba 120 tysięcy

Ruina przy Chrobrego do burzenia. Potrzeba 120 tysięcy

3

W tym roku minie siedem lat od zawalenia się oficyny i uszkodzenia przylegającego do niej budynku przy ulicy Chrobrego. Pół roku temu nadzór budowlany nakazał rozbiórkę ruiny straszącej na tamtejszym podwórzu. Miasto szuka teraz pieniędzy na jej wyburzenie. Na ten cel ma trafić 120 tysięcy złotych.

Do katastrofy budowlanej przy ulicy Chrobrego 3 doszło 26 kwietnia 2011 roku. Tuż po godzinie 11 zawaliła się opuszczona, trzypiętrowa oficyna. Z przylegającej do niej kamienicy ewakuowano lokatorów. Ze względu na zły stan budynku nie pozwolono im wrócić do swoich mieszkań. Wywieszono tabliczki ostrzegające o zagrożeniu, zaś sam obiekt przeznaczono do rozbiórki. Mijały kolejne lata, a w sprawie ruiny nic się nie zmieniało. Ludzie mieszkający w sąsiedztwie niebezpiecznego budynku zaczęli się obawiać, czy nie dojdzie do kolejnej katastrofy.

Jest bardzo popękany, zawalone są już stropy, a warunki atmosferyczne dodatkowe robią swoje. Obiekt sąsiaduje z działką naszej wspólnoty. Gdyby spadł na przyległy teren, wtedy zajmie się tym Miejski Zarząd Nieruchomości. Natomiast w przypadku, gdy budynek zawali się na naszą działkę, problem spada na nas – mówiła pani Bogumiła, jedna z mieszkanek pobliskich kamienic. Alarmowała, że w niebezpieczeństwie mogą być zaparkowane w pobliży ruiny samochody i przechodzący tamtędy ludzie.

W ubiegłym roku, po naszej interwencji Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał ustawienie ogrodzenia wokół niebezpiecznego budynku. Zajęto się także kwestią wyburzenia straszącej ruiny. – Podejmowane są kroki, by jak najszybciej była możliwa rozbiórka tego budynku – zapowiadała jeszcze w lipcu 2017 roku Maria Florczak, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości. Tłumaczyła wówczas, że konieczne jest przygotowanie dokumentacji rozbiórkowej i uzyskanie pozwolenia. – Nie możemy budynku rozebrać w dowolnej chwili, tylko musi być podjęta odpowiednia procedura – mówiła.

Ostatecznie wyburzenie ruiny przy Chrobrego nakazał nadzór budowlany. Od chwili uprawomocnienia się tej decyzji, właściciel budynku otrzymał rok na wykonanie prac rozbiórkowych. Miejscy urzędnicy przypomnieli sobie o sprawie pół roku później i na najbliższej sesji Rady Miasta będą prosili radnych o przekazanie 120 tys. złotych na rozbiórkę budynku i zagospodarowanie terenu przy Chrobrego 3.

/mn/

Poprzedni artykułIdź na dni otwarte! Poznaj świdnickie licea
Następny artykułŚFUP Świdnica – od cukierków po Zderzacz Hadronów [FOTO]