Strona główna Polityka Reforma uczelni wyższych. Co oznacza dla świdnickich studentów?

Reforma uczelni wyższych. Co oznacza dla świdnickich studentów?

32

W polskiej nauce chcemy postawić na jakość, nie na ilość – twierdzi poseł Wojciech Murdzek, który przedstawił dziś najważniejsze założenia rządowego projektu nazwanego „Konstytucją dla Nauki”. Ustawa ma między innymi powstrzymać „drenaż mózgów”, czyli ucieczkę tysięcy polskich naukowców za granicę.

Konsultacje w sprawie kształtu przyszłej reformy szkolnictwa wyższego trwały kilka miesięcy. Ich rezultatem jest projekt, mający na celu „uwolnienie potencjału polskiej nauki i podniesienie jakości kształcenia studentów i doktorantów”. Ma się on przyczynić do rozwoju nie tylko dużych, ale także mniejszych – regionalnych ośrodków akademickich. Reforma przewiduje poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu.

Do każdego dociera, że z obecnym szkolnictwem wyższym coś jest nie tak. Mało satysfakcjonujące jest, że polskie uczelnie znajdują się na setnych lokatach rankingu szanghajskiego. Chcemy to zmienić – podkreśla były prezydent Świdnicy, a obecnie poseł na Sejm, Wojciech Murdzek. Wtóruje mu autor reformy, wicepremier Jarosław Gowin, który zorganizował swoją konferencję na temat projektu ustawy w tym samym czasie, w Warszawie. – Chcemy, by swój poziom podnosiły wszystkie uczelnie, także te małe i średnie. Zależy na tym, by najlepsze polskie uczelnie nie błąkały się w czwartej czy piątej setce światowych rankingów – mówi wicepremier.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego reforma ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 roku. Najpierw jednak musi przejść cały proces legislacyjny w parlamencie. Jakie zmiany z punktu widzenia studentów miałaby przynieść nowa ustawa? – Zanim jeszcze rozpoczną studia, będą precyzyjnie znali wszystkie koszty nauki. Nie dojdzie już do sytuacji, w której opłaty ulegną zmianie w trakcie edukacji. Zmianie ulegnie z kolei system przyznawania stypendiów, który będzie bardziej przejrzysty – tłumaczy Murdzek.

Przebudowie ma także ulec system kształcenia doktorantów. – Po 2008 roku w znikomym stopniu zmieniła się liczba nadawanych stopni doktora, która zatrzymała się na poziomie 6 tys. rocznie. Z drugiej strony, mamy relatywnie niską, w porównaniu do krajów rozwiniętych, liczbę nadawanych stopni doktora – dodaje poseł. W ramach „Konstytucji dla Nauki” wprowadzone miałyby zostać szkoły doktorskie, które zastąpią studia doktoranckie i nie będą  oferowały niestacjonarnego trybu studiowania.

Czy dzięki reformie szkolnictwa wyższego do Świdnicy powróci państwowa uczelnia? Na razie nie ma na to większych szans. – Ciężko konkurować z dużym ośrodkiem akademickim, jakim jest Wrocław. Z kolei w Wałbrzychu działa już Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – mówił poseł. Jego zdaniem, szansą dla miasta mogłoby być otwarcie  niszowego kierunku studiów, którego brakuje w sąsiednich ośrodkach akademickich.

/mn/

 • Gargamel

  Panie Wojtku ! Jestem szczęśliwy, że PiS-owi znacznie spada w sondażach i mam nadzieję na trwały charakter tej tendencji. Ha ha ha.

  • BA

   ha, ha, ha a w zamian za PIS, będzie co? PO, Nowoczesna, czy inna skorumpowana banda . Banda, której w żaden sposób nie będzie zależało na Polsce i Polakach jak to obecnie na różnych płaszczyznach pokazują. Do tego żenujący brak kompetencji, na nic nie mają konstruktywnego pomysłu. Tragedia, gdyby ktoś taki rządził dalej.

   • JAcenty

    Co do tej bandy to zapytaj się pani poseł Zalewskiej co słychać w sprawie śledztwa ze zdefraudowaną kasą z PCK ? Naprawdę tragedia, że ktoś taki będzie rządzić nadal bez kontaktu z prokuratorem.

    • ryszard kuc

     Pani Minister chyba jest w opozycji do tej ustawy !

   • Obi von Kenobi ;-)

    “Partyjni nominaci będą rządzić na uniwersytetach . Naukowcy podkreślają, że wdrożenie nowych przepisów może drastycznie zmniejszyć autonomię uczelni. Ich poważne zastrzeżenia budzi także zgoda Ministerstwa na nadawanie tytułu profesora-wykładowcy akademickiego bez konieczności habilitacji. – Wracają “marcowi docenci” – mówi nam jeden z profesorów.
    “Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, najstarsza taka szkoła wyższa w kraju, najprawdopodobniej straci na… swojej popularności. Będzie miała więcej studentów na wykładowcę, niż wynika ze wskaźnika Gowina. – Nam nie zagrażał niż demograficzny, ucierpimy przez to – mówi Dorota Rojek, rzeczniczka uczelni”
    Jak zwykle warszawka skorzysta, a reszta nie musi.
    Głupszy naród, piskomuna, 500+ i można rządzić ?? 😉

    • BA

     Ja bym jednak poczekała z oceną, aż upłynie trochę czasu. Przypomnij sobie lamenty z 500+

     • Obi von Kenobi ;-)

      Lamenty z 500+ ? – dopiero teraz widać jak patologia korzysta z hm… łóżka.
      Ale przecież o to chodzi by stworzyć nowe “elyty 500+” ;-))

     • BA

      Prawie każda rodzina z mojego otoczenia (w żadnym razie nie patologiczna) korzysta i polepszyła sobie warunki życia. A patologia była zawsze i będzie. Nie ma rozwiązań idealnych. Korzyści jest jednak niepomiernie więcej.

     • JAcenty

      Ministrowie rządu PiS też polepszyli sobie życie w sposób wyraźny. Jak ja dostałbym 70 tys. zł premii to moje warunki życia też uległyby zdecydowanemu polepszeniu.

     • Obi von Kenobi ;-)

      “Kiedy byłem jeszcze min. sprawiedliwości to czasami nie starczało mi do pierwszego. Miałem wtedy jeszcze trójkę dzieci na utrzymaniu. Sytuacja, w której minister zamiast skupiać się na sprawach państwa, zastanawia się jak dożyć do pierwszego, nie jest zdrowa” ( biedak nie pobierał 500+, a 15000,- ciężko wyżyć na szczytach władzy)

     • JAcenty

      No widzisz jaka konfuzja, a powinien biedak zasięgnąć porady u naszej koleżanki, której rodzina świetnie sobie radzi i polepszyła sobie warunki życia 🙂

   • Natalia

    Dobrze ujete…….. kto ? i to nie jest smieszne .

 • Chwała_Bohaterom

  i dobrze za duzo jest studencikow potem polowa nie ma pracy

  • JAcenty

   No właśnie, masz całkowitą rację, studencików jest za dużo, potrzeba nam niegramotnych operatorów powierzchni płaskich.

   • Chwała_Bohaterom

    potrzeba nam roznych ludzi technikow budowlancow spawaczy itd a na pewno nie kolejnych magistrow co potem siedza po biedronkach czy na zasilkach

    • Obi von Kenobi ;-)

     Czysty komunizm — ograniczyć ludziom możliwość nauki bo potrzeba traktorzystów a nie pisarzy.

     • Chwała_Bohaterom

      ja nie pisze nic zeby ograniczac mowie jak wyglada zapotrzebowanie na rynku i tak jest lekarzy tez trzeba itd trzeba wogule pracujacych a nie bezrobotnych

     • Chwała_Bohaterom

      ogolnie jakbym prezydentem byl to bym wprowadzil cos takiego ze egzaminy sa albo selekcjca jakas a nie ze masa studencikow lawinowo przyhchodzi i potem czesc rezygnuje itd powinna byc dyscyplina tonie zadno ograniczanie tylko zdrowy rozsadek pozdrawiam obi van kenobi

     • JAcenty

      Masz zatem wszelkie predyspozycje aby zając bardzo wysoko eksponowane stanowisko w radzie nadzorczej na przykład Orlenu lub KGHM. PiS właśnie uchwalił zmianę w przepisach, która otwiera Ci drogę do sławy. Nie matura a chęć szczera – przed tobą wielka kariera. Tak, tak zdyscyplinuj tych studencików żałosnych, przychodzą tacy, mądrzą się, piszą poprawną polszczyzną, akcentują te ‘ą’ i ‘ę’ a tu człowiek nie może się wybić.

     • Chwała_Bohaterom

      JAcenty ale mi chodzi o to zeby oprocz matury byl jakis egzamin na studia bo potem jeden z drugim ananas idzie na studia chyba tylko dla sportu i sie dziwic ze tyle bezrobotnych magistrow trzeba wiedziec co chce sie robic ja akurat ide swoja sciezka i nie pisz mi o jakis radach nadzorczych i pisie wogule mnie to nie interesuje pozdrawiam

     • Michał Myszkiewicz

      A pisz sobie Ć,ż itak zarabiasz mniej niż 4.7 tys. a to srednia krajowa na rękę …XWD..LXXXXX

     • flawless

      Zejdź na ziemię..

     • Chwała_Bohaterom

      ???

   • Michał Myszkiewicz

    no własnie, operator CNC, programista Perl, programista C++ itp, elektrycy, energetycy, hydrałicy, mechatronic, a dzielenie na studenciak ( teraz debil) z operatorami pow. płaskich – to tak jak bym je.. tw.. sta.. w du.. lub … ci…głabie XLD..MSCD

  • Michał Myszkiewicz

   Jakich studencików ? toż to głomby, poziom studenta z tych lat z pozomem wiedzy studenta z lat 60-80 to przepaść. Przykład jednej studentce zadano pytanie co to za skrót SLD – opowiedziała s o l i d arnosc, pracowała wtedy w PKO BP w Rynku, to było 5 lat temu

   • JAcenty

    Nie głomby tylko głąby, trzeba było nie rzucać na szkołę kamieniami… głombie

    • Michał Myszkiewicz

     confor… nauczyli cię tak itak robisz nie masz wyboru jak ich tak piszę i nazywam bi jestem wolny, ty musisz głąby a ja głomby tka jak kląmby – dwie rzeczy nie oznaczają tego samego

 • Gargamel

  Z prymitywnymi argumentami nie mam ochoty dyskutować, bo nie mam czasu na to,by przedstawić szeroką motywację mojego stanowiska. Idealnych rozwiązań nie ma,ale wystarczy wskazać na prezydenta na pasku prezesa, który niejednokrotnie olewał go publicznie, a ten trząsł tylną częścią ciała.

  • JAcenty

   merdając ogonkiem 🙂

 • ryszard kuc

  Takie postawienie sprawy spowoduje, iż powstaną duże ośrodki uczelniane np. we Wrocławiu a lokalne uczelnie czy wyższe szkoły zawodowe znikną z miast takich jak Świdnica. To nie jest zbliżenie wyższych uczelni do mieszkańców małych ośrodków miejskich, które miały ambicje zwiększać dostęp swoim absolwentom szkół ponad podstawowych w swoich miejscowościach. Nic Pan nie mówi, iż podrożeją czesne za kształcenie w wyższych uczelniach, na co nie będzie stać wielu naszych mieszkańców i miast takich Świdnica.

  • Politolog z Katowic

   Nie wypada dzisiaj pisać ostrych komentarzy bo ciągle trwają święta, jutro znowu Ryszarda imieniny, a tutaj Pan Ryszard zaaktywizował się na tym portalu teraz jako troll bo był kiedyś na konkurencyjnym? (a może jest dalej).

   • ryszard kuc

    Z anonimowymi osobami nie będę polemizować ! Anonimów się nie rozpatruje w takim przypadku ! Tylko tchórze kryją swoją twarz za anonimowymi wpisami !!!