Strona główna Wydarzenia Świebodzice Powstaje nowa szkoła w Świebodzicach

Powstaje nowa szkoła w Świebodzicach

0

Od września tego roku w Świebodzicach rozpocznie działalność Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1. Będzie się mieścić w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków, które 31 sierpnia 2019 kończy działalność w związku z reformą oświaty. Dodatkowa placówka w Śródmieściu ma na celu odciążenie szkół podstawowych – nr 3 i nr 2, a także częściowo nr 4.

Nowa podstawówka „powraca” w miejsce, w którym funkcjonowała przez dziesiątki lat. Przed utworzeniem gimnazjów w budynku przy ul. Piłsudskiego 28 mieściła się Szkoła Podstawowa nr 5. – Utworzenie dodatkowej szkoły jest koniecznością. Jedyna szkoła w Śródmieściu – Szkoła Podstawowa Nr 3 – ma bardzo duży obwód, a w tym roku pojawią się klasy ósme, zaś od września otwieramy trzy klasy pierwsze – mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. – To oznacza, że w szkole będzie 25 oddziałów klasowych. Już dziś część uczniów rozpoczyna naukę w różnych godzinach, a taka ilość klas oznaczałaby konieczność wprowadzenia systemu dwuzmianowego, na co absolutnie nie możemy pozwolić. Komfort nauki dla uczniów jest najważniejszy – dodaje.

Zresztą, nie tylko Szkoła Podstawowa nr 3 zaczyna się przepełniać. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 ma obecnie 28 oddziałów klasowych, do których uczęszcza blisko 700 uczniów. Ale Osiedle Piastowskie to w tej chwili najbardziej dynamicznie rozwijająca się część miasta, powstają tu nowe bloki mieszkalne i przybywa mieszkańców – i będzie też więc przybywać uczniów.

Dodatkowa szkoła podstawowa w Śródmieściu ma na celu odciążenie zarówno SP 3 jak i SP 2, a także częściowo SP 4.

Jedynka zacznie działać z dniem 1 września 2018 roku. Na razie będzie to jedna klasa I, ale oczywiście docelowo nauczanie będzie się odbywać w klasach I-VIII. Szkoła będzie miała zapewnioną wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Budynek jest po termomodernizacji, wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Jedyną koniecznością będzie dostosowanie go do potrzeb dzieci z najmłodszych klas.

/oprac./
/komunikat – Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM w Świebodzicach/