Strona główna 0_Slider Pobiegli „Tropem Wilczym” nad zalewem

Pobiegli „Tropem Wilczym” nad zalewem [FOTO]

0

Po raz czwarty  prawie 400 świdniczan pobiegło „Tropem Wilczym” w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanym w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku imprezę przeniesiono nad zalew Witoszówka.

Celem biegu nie była rywalizacja o jak najlepsze miejsce na mecie, a przekazanie treści związanych z historią żołnierzy wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 1963 metrów, co związane jest z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. „Lalek” był ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce.

W tym roku na uczestników czekały pamiątkowe białe i czarne koszulki z podobiznami żołnierzy wyklętych. Ponad to każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal. Po biegu startujący mogli posilić się ciepłym posiłkiem i posłuchać patriotycznych utworów śpiewanych przez dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Gościem honorowym był Bogdan Zdrojewski, działacz WiN-u, przez wiele lat więziony za swoją działalność antykomunistyczną. Bieg współorganizowały środowiska kombatanckie z Tadeuszem Grabowskim przy wsparciu powiatu, miasta i gminy Świdnica. Do akcji włączyli się także świdniccy harcerze z Hufca ZHP.

/Zdjęcia i tekst: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułAkcja ratunkowa w kamieniołomie [Aktualizacja]
Następny artykułSpadł z 15 metrów na lód [VIDEO]