Strona główna Kultura Muzyczna odsłona świdnickiego Salonu Poezji

Muzyczna odsłona świdnickiego Salonu Poezji

0

W świat liryki Tadeusza Śliwiaka, polskiego aktora, poety i autora znanych piosenek jak „Niebieski młyn” czy „Ta nasza młodość” wprowadzą świdnicką publiczność aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa. Artystycznemu wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu skrzypaczki Haliny Jarczyk oraz pianisty Jacka Bylicy. Salon poezji „Przychodzimy i odchodzimy” zaplanowano 11 marca o godz. 16.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy.

Na Salonie Poezji będzie można usłyszeć poezję i piosenki związanego z Krakowem Tadeusza Śliwiaka. Twórca był absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej (obecnie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej) w Krakowie, gdzie studiował ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą, Leszkiem Herdegenem i Kaliną Jędrusik. Już w czasie studiów pracował jako aktor w Teatrze Rapsodycznym, a następnie w Teatrze Poezji oraz Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. W 1960 roku wycofał się z życia aktorskiego, ale nie zerwał z teatrem.

Z grupą poetów i plastyków utworzył i redagował magazyn literacko-artystyczny „Zebra” w latach (1956-1958). Był związany także z takimi pismami jak „Życie Literackie” czy „Magazyn Kulturalny”. Aktor i poeta był współzałożycielem i członkiem krakowskiej grupy literackiej Barbarus. Współpracował także z Grupą Poetów i Malarzy Łazienki. Był także członkiem Konfraterni Poetów oraz Związku Literatów Polskich.

Jako autor Tadeusz Śliwiak debiutował w 1947 r. wierszem „Chaim” we wrocławskim „Słowie Polskim”. Pierwszy tomik poetycki „Drogi i ulice” ogłosił w 1954 roku. Rok wcześniej opublikował poemat o Mikołaju Koperniku „Astrolabium” z jodłowego drzewa. Jego utwory poetyckie drukowano w prasie literackiej w kraju i za granicą. Napisał wiele utworów i książek dla dzieci. Jest autorem wielu polskich piosenek, w tym takich szlagierów jak „Krakowska kwiaciarka” i „Kocaraba” oraz piosenek poetyckich jak chociażby „Niebieski młyn” śpiewany przez Marka Grechutę i Skaldów. Był związany z Piwnicą pod Baranami i jest autorem słynnej piwnicznej pieśni „Ta nasza młodość”.

Kto wystąpi?
Ewelina Przybyła to absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Laureatka licznych festiwali muzycznych, w tym m.in. 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (Nagroda Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica – zaproszenie na Chanson Festival w Kolonii), 49. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (III nagroda) oraz 6. edycji Festiwalu ku pamięci Andrzeja Zauchy Serca Bicie (I miejsce oraz nagroda publiczności). Obecnie jest aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Karkowie. Gościnnie występuje również na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Szerokiej publiczności znana jest z udziału w hicie muzycznym Voice of Poland 7., gdzie występowała w drużynie Marii Sadowskiej.

Rafał Sadowski to absolwent PWST w Krakowie. Zagrał w „Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego (reż. Anna Polony) – spektakl dyplomowy. W swoim dorobku ma role filmowe jak chociażby „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy, a także w serialach „Stacyjka”, „Czas honoru” i „Teraz albo nigdy”. Od 2008 roku jest w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał w spektaklach takich jak: „Tango Piazzolla Anny Burzyńskiej” (reż. Józef Opalski), „Chory z urojenia Moliera” (reż. Giovanni Pamiglione), „Ja, Feuerbach Tankreda Dorsta” (reż. Krzysztof Orzechowski i Nikołaj Kolada). Wystąpił również w spektaklu „Arszenik i stare koronki” ( reż. Krzysztof Babicki).

Halina Jarczyk jest skrzypaczką i kierownikiem muzyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przygotowała oprawę muzyczną i wokalną wielu spektakli muzycznych, a ostatnio do takich przedstawień jak: „Pinokio” według C. Collodiego (reż. Jarosław Kilian), „Bracia Dalcz i S-ka” według T. Dołęgi-Mostowicza (reż. Wojciech Kościelniak), „Ziemia obiecana” według W. S. Reymonta (reż. Wojciech Kościelniak). W 1992 roku rozpoczęła współpracę z Janem Kantym Pawluśkiewiczem jako dyrektor artystyczny m.in. „Nieszporów Ludźmierskich” (do słów L. A. Moczulskiego) i „Harf Papuszy”. Występowała z Markiem Grechutą w zespole Anawa. Obecnie często koncertuje z Leopoldem Kozłowskim. Posiadaczka trzech złotych płyt.

Jacek Bylica studiował w  Akademii Muzycznej w  Krakowie w  klasach fortepianu prof. L. Stefańskiego oraz prof. J. Łukowicza. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Dusznikach Zdroju w klasie W. Mierżanowa i J. Łukowicza, w Pradze u I. Klansky’ego i w Feldkirch u W. Shatski’ego.  Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie. W obrębie zainteresowań muzycznych znajduje się głównie wykonawstwo muzyki kameralnej oraz muzyki teatralnej i  rozrywkowej. Od wielu lat współpracuje z krakowskim teatrem im. J. Słowackiego, biorąc udział w  realizacjach spektakli muzycznych. Współpracował z  wieloma wybitnymi wykonawcami m.in. byłym członkiem legendarnego zespołu Ewy Demarczyk. Od wielu lat współtworzy zespół Tango–Bridge, który w  różnych konfiguracjach wykonuje klasyczne tango argentyńskie oraz Tango–Nuevo.

/Oprac. AN/
/Zdjęcie: fanpage Eweliny Przybyły/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułPożyczka szybka i prosta