Strona główna 0_Slider Miliony na rozbudowę szkoły. Marcinowice za tyle zbudowały całe przedszkole

Miliony na rozbudowę szkoły. Marcinowice za tyle zbudowały całe przedszkole

9

Świdnickim urzędnikom udało się znaleźć wykonawcę, który zajmie się rozbudową Szkoły Podstawowej nr 1. Za blisko 3,7 mln złotych w placówce na Zawiszowie powstanie sześć nowych klas oraz gabinety psychologa i logopedy. Niemal tyle samo kosztowała budowa  nowego przedszkola w Marcinowicach.

Planowana rozbudowa to właściwie kolejny etap prac związanych z powiększaniem świdnickiej „Jedynki”. W styczniu 2016 roku zakończyła się pierwsza faza robót, w ramach których powstały między innymi nowe sale lekcyjne. – Inwestycja poprawiła przede wszystkim sytuację najmłodszych dzieci. Zyskaliśmy dwie klasy do nauczania wczesnoszkolnego i dwie dodatkowe świetlice dla klas I-III – mówiła podczas otwarcia nowej części placówki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Alicja Karol. Ówczesne prace zrealizowane przez Wałbrzyskie Konsorcjum Budowlane pochłonęły ponad 1 mln 154 tys. złotych.

Już wtedy prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska zapewniała o planach dalszej rozbudowy placówki. Plany miejskich urzędników musiały zostać zweryfikowane z uwagi na zmiany w systemie edukacji, związane z przywróceniem ośmioklasowych szkół podstawowych. Do tematu powrócono w ubiegłym roku. – Nie rezygnujemy z rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 i będziemy dążyć do jej powiększenia – twierdziła Moskal-Słaniewska.

Nowa klasa w SP nr 1 zbudowana podczas I etapu rozbudowy

Po dostosowaniu sieci świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów do nowych zasad krajowej edukacji, na drodze do rozpoczęcia prac budowlanych stanęła kolejna przeszkoda. Wszystkie oferty na wyłonienie wykonawcy rozbudowy, złożone w pierwszym przetargu, okazały się zdecydowanie wyższe niż kwota zakładana przez miejskich urzędników. Najtańsza propozycja wykonania robót budowlanych opiewała na około 4 mln 117 tys. złotych. Tymczasem w budżecie zarezerwowano na ten cel niecałe trzy miliony złotych.

Urzędnicza wycena prac rozminęła się z budowlanymi realiami także podczas drugiego przetargu. Najtańsza oferta okazała się wyższa od planowanych wydatków o 200 tys. złotych. Jednak tym razem władze miasta zdecydowały znaleźć brakującą kwotę w budżecie i ruszyć z rozbudową. Za około 3,7 mln złotych zajmie się nią Zakład Ogólnobudowlany Tadeusz Broński. Do połowy listopada 2018 roku ma powstać nowy „moduł” szkoły, w którym będzie się mieścić 6 dodatkowych klas wraz z zapleczem sanitarnym oraz gabinety dla psychologa i logopedy.

Dzień otwarty w przedszkolu w Marcinowicach

To nie jedyna inwestycja związana z edukacją, realizowana na terenie powiatu świdnickiego. Właściwie gotowe jest już nowoczesne przedszkole publiczne w Marcinowicach. W sumie w pachnącym nowością obiekcie znajdzie się miejsce dla 75 maluchów podzielonych na 3 grupy. – Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 3 mln 700 tys. złotych. Budowa przedszkola wraz z zagospodarowaniem sąsiedniego terenu na plac zabaw była możliwa dzięki dofinansowaniu z ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej – tłumaczył wójt Marcinowic, Władysław Gołębiowski.

/mn/

Poprzedni artykułUdany start świdnickich koszykarzy
Następny artykułJedna z czterech… nadal czeka na nowy dom [Aktualizacja]