Strona główna 0_Slider Maluchy czeka przeprowadzka. Ich żłobek idzie do remontu

Maluchy czeka przeprowadzka. Ich żłobek idzie do remontu

0

Tylko do 6 kwietnia miejski żłobek przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy będzie działał w dotychczasowym budynku. To efekt zbliżającego się wielkimi krokami remontu placówki. Świdnickie szkraby przeczekają przebudowę w Młodzieżowym Domu Kultury „Bartek”.

Nowe wyposażenie łazienek i kuchni, nowa nawierzchnia podłóg, odnowiony dach, wymienione okna, drzwi i parapety, przemalowane ściany pomieszczeń, zupełnie nowy plac zabaw z 11 urządzeniami dla dzieci i bezpieczną nawierzchnią amortyzującą upadki, wymienione ogrodzenie i niemal wszystkie instalacje. Można powiedzieć, że po zakończeniu gruntownego remontu, w Żłobku nr 1 tylko mury pozostaną te same. Jedyny niezmieniony element będzie jednak mało zauważalny, bowiem cały budynek ma zostać ocieplony i przemalowany.

Koszt inwestycji wstępnie szacowano na ponad 3 miliony złotych. Spora część tej kwoty zostanie pokryta z unijnej dotacji. – 10 marca 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, dzięki której miasto otrzyma 2,5 miliona złotych dofinansowania na modernizację Żłobka nr 1 w Świdnicy. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 – potwierdza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Remont placówki może się rozpocząć najwcześniej 7 kwietnia. Jeszcze dzień wcześniej żłobek będzie funkcjonował normalnie. Zanim jednak jakiekolwiek prace budowlane będą mogły się rozpocząć, konieczne jest rozstrzygnięcie przetargu, który wyłoni ich wykonawcę. 15 marca okazało się, że do zamówienia ogłoszonego przez magistrat zgłosił się tylko jeden chętny. Firma Budom z Wrocławia zaproponowała wykonanie remontu za blisko 3,5 mln złotych. Świdniccy urzędnicy planowali wydać na ten cel 200 tysięcy złotych mniej, a więc ich wycena ponownie rozminęła się z budowlanymi realiami.

Brakującą kwotę najprawdopodobniej uda się znaleźć w budżecie miasta. Motywacją dla władz miasta będzie nie tylko konieczność terminowego rozliczenia się z wykorzystania unijnego dofinansowania, ale także ustalony już harmonogram przenosin szkrabów z placówki przy Kozara-Słobódzkiego. – Na czas remontu żłobek funkcjonować będzie w budynku MDK „Bartek”. Obecnie pomieszczenia dostosowywane są do przyjęcia dzieci – wyjaśnia rzecznik świdnickiego Urzędu Miasta. Na prace przygotowawcze i dostosowanie budynku przy ulicy Marcinkowskiego do potrzeb klubu dziecięcego przeznaczono ponad 210 tys. złotych.

Jeżeli gruntowna przebudowa Żłobka nr 1 nie napotka niespodziewanych przeszkód, powinna się zakończyć najpóźniej 16 listopada. Wykonawca, który zgłosił się do przetargu zaproponował jeszcze wcześniejszy termin – 19 października. Być może maluchy właśnie wtedy będą mogły wrócić do odnowionego budynku.

/mn/
Zdjęcie Dariusz Nowaczyński