Strona główna 0_Slider Krok bliżej do budowy fabryki. Pierwsze działki przy Pogodnej już sprzedane

Krok bliżej do budowy fabryki. Pierwsze działki przy Pogodnej już sprzedane

9

Dwie duże działki znajdujące się na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znalazły nabywcę. Spółka PDC Industrial Center 85, działająca w imieniu niemieckiej firmy Ideal Automotive, najprawdopodobniej zapłaciła za nie  około 3 mln złotych. To oznacza, że budowa fabryki przy ulicy Pogodnej jest o krok bliższa rozpoczęcia.

1 marca rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż terenu o łącznej powierzchni 5,71 hektara, sąsiadującego ze świdnicką ciepłownią. Cena wywoławcza za dwie działki inwestycyjne objęte strefą ekonomiczną, oraz jedną działkę przeznaczoną najpewniej pod drogę dojazdową, wyniosła 2 mln 973 tys. złotych. Jedynym chętnym okazała się spółka PDC Industrial Center 85 z Warszawy. To ta sama firma, która na początku lutego zwróciła się do świdnickich władz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, w związku z zamiarem budowy zakładu przemysłowego przez niemiecką spółkę Ideal Automotive.

Inwestor ten planuje przeznaczyć na świdnicką fabrykę co najmniej 15 mln euro. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów. Firma zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 29 nowych pracowników do końca 2019 roku – wyjaśniał Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”.

Nabycie terenu przy ulicy Pogodnej nie oznacza końca zakupowych planów spółki. Producent najprawdopodobniej przejmie także kolejną działkę, sąsiadującą z właśnie zakupionymi. Przetarg na teren o powierzchni 3,49 ha ma zostać rozstrzygnięty 5 marca. Cena wywoławcza? Blisko 1 mln 815 tys. złotych.

Niemiecka spółka jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

/mn/

 • Młody

  MiSZCZ jest jeden, przy bezrobociu poniżej 7 % sprzedać działkę za 3 MLN która będzie nas kosztować prawie 6 MLN to jest wynik. Gang Olsena ma mocną konkurencję.

  • Kruk Biały

   Sławku- Rafale – Waldku tudzież Inny murdzkowy kolego 🙂 dobra droga na Pogodnej , nowe oświetlenie i ścieżka rowerowa łącząca Zawiszow z Sikorskiego przyda się przede wszystkim mieszkańcóm, rowerzystom spacerowiczom, pracownikom MZEC , komunikacji miejskiej i nowemu schronisku dla zwierząt . W końcu w te rejony Miasta tez zawita cywilizacja. A przy okazji jak widać w artykule powyżej wejdzie do Swidnicy duża korporacja międzynarodowa i z wieloma miejscami pracy na co wskazuje choćby wielkość działki . Ciesz się Młody bo może ktoś z twoich bliskich czy znajomych dostanie tam lepiej płatna prace . Jeśli to niemiecka korporacja to szanse na lepsze warunki pracy i płacy wydają się większe niż w wielu innych firmach być może 🙂 kto wie sam jeszcze na tym może skorzystasz bo jestes wszechstronny i wszystko wiedzący a zatem takiego eksperta i specjalistę od wszystkiego na pewno będą chcieli zatrudnić 🙂
   Ta inwestycja w porównaniu z dziesiątkami milionów pod elektroluxa i colgate w tym nieużywana bocznice kolejowa to pikus więc nie marudź 🙂

   • Młody

    Szymonie Joanno, serdecznie pozdrawiam i nie komentuje bo nie ma co.

   • medyk

    Biedny urzędniczyno piszesz takie bzdury że aż boli, miasto zrzekło się dofinansowania ponad 1,5 mln do tego wywali z naszej kieszeni 5,5 mln żeby dostać parę groszy. Naucz się liczyć i przestań lizać cesarzowej bo to się może zakończyć infekcją.

   • Marek Cccc

    A myślisz że ile firma która dopiero buduje zakład i ten zakład nie zarabia będzie płacić ludziom. Nie da dużych pieniędzy bo aby zapłacić to najpierw musi zacząć zakład na siebie zarabiać. U znając życie firma dostosuje się do swidnickich realiów płacowych. Czyli dostanie 100 zł więcej niż najniższa krajowa.

   • Marek Ko

    Szymku zejdź na ziemię! Jak by ten koncern chciał płacić dobrze to by został w swoim kraju a nie szukał wrażeń po za jego granicami. Za wszelką cenę chcecie odtrąbić sukces przed wyborami i dlatego oddacie działkę za pół ceny i jeszcze do tego dorzucicie. Ciemny lud to kupi na pewno.

   • GlosGlos

    No to gdzie te Lotte fabryka słodyczy ? już chyba kilka lat stawiają 🙂

   • Politolog z Katowic

    Za stary już jestem na komentowanie takich pretensjonalnych wypocin jakiegoś laufra prezydentki. Przypomina mi się z 2009 roku i początki tego portalu ktoś o nicku (wiem kto to był) “Świdnicki Urzędnik”, ktoś pamięta?

  • Natalia

   I tak nas kreca od prawie 30 lat.