Strona główna 0_Slider Krok bliżej do budowy fabryki. Pierwsze działki przy Pogodnej już sprzedane

Krok bliżej do budowy fabryki. Pierwsze działki przy Pogodnej już sprzedane

9

Dwie duże działki znajdujące się na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znalazły nabywcę. Spółka PDC Industrial Center 85, działająca w imieniu niemieckiej firmy Ideal Automotive, najprawdopodobniej zapłaciła za nie  około 3 mln złotych. To oznacza, że budowa fabryki przy ulicy Pogodnej jest o krok bliższa rozpoczęcia.

1 marca rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż terenu o łącznej powierzchni 5,71 hektara, sąsiadującego ze świdnicką ciepłownią. Cena wywoławcza za dwie działki inwestycyjne objęte strefą ekonomiczną, oraz jedną działkę przeznaczoną najpewniej pod drogę dojazdową, wyniosła 2 mln 973 tys. złotych. Jedynym chętnym okazała się spółka PDC Industrial Center 85 z Warszawy. To ta sama firma, która na początku lutego zwróciła się do świdnickich władz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, w związku z zamiarem budowy zakładu przemysłowego przez niemiecką spółkę Ideal Automotive.

Inwestor ten planuje przeznaczyć na świdnicką fabrykę co najmniej 15 mln euro. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów. Firma zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 29 nowych pracowników do końca 2019 roku – wyjaśniał Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”.

Nabycie terenu przy ulicy Pogodnej nie oznacza końca zakupowych planów spółki. Producent najprawdopodobniej przejmie także kolejną działkę, sąsiadującą z właśnie zakupionymi. Przetarg na teren o powierzchni 3,49 ha ma zostać rozstrzygnięty 5 marca. Cena wywoławcza? Blisko 1 mln 815 tys. złotych.

Niemiecka spółka jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

/mn/

Poprzedni artykułWiedzą jak dbać o środowisko [FOTO]
Następny artykułKadetki Polonii walczą dalej o półfinał Mistrzostw Polski!