Strona główna 0_Slider Będą walczyć o inwestorów. Jaworzyna krok bliżej strefy ekonomicznej

Będą walczyć o inwestorów. Jaworzyna krok bliżej strefy ekonomicznej

1

Rusza największy projekt dla rozwoju przedsiębiorczości w Gminie Jaworzyna Śląska – zapowiada burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Mowa o planach przygotowania terenów inwestycyjnych, które wejdą w skład specjalnej strefy ekonomicznej. Gmina chce przeznaczyć około 10 mln złotych na uzbrojenie działek i stworzenie dojazdu do nich. Docelowo tereny inwestycyjne mają objąć ponad 30 hektarów.

Zakłady produkcyjne i usługowe mają powstawać na działkach położonych w gminie Jaworzyna Śląska, w obrębie wsi Pasieczna. Działki inwestycyjne będą tworzyły jaworzyńską podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Podstrefy Ekonomicznej. – Możliwość lokowania inwestorów zainteresowanych przywilejami, jakie wiążą się z umiejscowieniem firmy w ramach specjalnej strefy ekonomicznej to niewątpliwie szansa na dalszy rozwój gminy. Kolejne miejsca pracy w pobliżu miejsca zamieszkania powinny ograniczyć trend migracji zarobkowej – tłumaczy burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Władze gminy mają też nadzieję, że dzięki przyszłym inwestycjom wzrosną wpływy do budżetu z tytułu podatków dochodowych, a w przyszłości także z podatku od nieruchomości. – Zasadniczo poprawi się również infrastruktura techniczna tego terenu, z której oprócz przedsiębiorców, pracowników korzystać będą również mieszkańcy sąsiednich terenów – dodaje Grzegorzewicz.

Jeszcze w sierpniu 2017 roku Jaworzyna Śląska uzyskała 8,5 mln złotych unijnego dofinansowania, przekazanego w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Pozwoliło to ogłosić przetarg na przygotowanie niezbędnej infrastruktury pod przyszłą podstrefę ekonomiczną. – Uzbrojenie 7 hektarów gruntów przemysłowych realizowanych w ramach tego zadania, umożliwia dozbrojenie pozostałych 25 hektarów terenów, które także mają zostać objęte Specjalną Strefą Ekonomiczną – wyjaśnia burmistrz.

Plan przyszłej podstrefy WSSE

W ubiegły czwartek okazało się, że aż osiem firm jest zainteresowanych budową drogi dojazdowej do dwóch działek podstrefy oraz doprowadzenie sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Najtańszą ofertę złożyła spółka Eurovia, która zaproponowała wykonanie powyższych prac za blisko 7,7 mln złotych. To ponad 2 miliony mniej niż planowali wydać gminni urzędnicy.

Teraz pozostaje czekać na wyłonienie zwycięzcy przetargu, co powinno nastąpić jeszcze w tym miesiącu. – Planowane rozpoczęcie realizacji projektu to kwiecień, a zakończenie nastąpi jeszcze w październiku tego roku – kończy Grzegorzewicz.

/mn/

fot. Urząd Gminy Jaworzyna Śląska

Poprzedni artykułZakup używanego samochodu – co sprawdzić przed nabyciem.
Następny artykułSople na kamienicy przy Grodzkiej. Chodnik zagrodzony