Strona główna 0_Slider 300-letnie rzeźby dłużej poczekają na remont

300-letnie rzeźby dłużej poczekają na remont

23

Od kilku miesięcy na świdnickim Rynku trwają prace, dzięki którym cztery tamtejsze fontanny mają odzyskać dawny blask. Do tej pory roboty były związane z przebudową podziemnych instalacji wodociągowych. Teraz budowlańcy mieli się zająć renowacją barokowych rzeźb. Do ogłoszonego przez miasto przetargu nie zgłosił się jednak ani jeden wykonawca.

Zabytkowe fontanny mają już swoje lata. Najstarsza z nich, z wykonaną z piaskowca rzeźbą Atlasa, pochodzi z 1716 roku. Druga z imponujących figur, rzeźba Neptuna, jest niewiele młodsza – powstała w roku 1732. Pozostałe dwie, nieco skromniejsze fontanny, nazywane „Dużym” i „Małym Talerzem” stanęły na płycie Rynku kilkanaście lat później. Łączy je jedno: ostatnie poważne prace konserwacyjne przeprowadzono w latach 1987-1988 oraz w roku 1993. – Prace naprawcze są podejmowane cały czas. Na dłuższą metę takie działania nie zdają egzaminu. Fontanny są w złym stanie i mają popękane studnie – tłumaczy  Sylwia Osojca-Kozłowska ze świdnickiego magistratu. Ich stan ma jednak ulec diametralnej poprawie dzięki kapitalnemu remontowi, przeprowadzonemu w ramach projektu „Szlakiem Kamienia”.

Rozpoczęty w ubiegłym roku projekt to element transgranicznej współpracy w ramach  programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Pierwsze skrzypce w całym przedsięwzięciu grają miasta Horice i Strzegom, znane z wydobycia kamienia i wielkiej jego roli w tworzeniu kultury tych miast. Do projektu przyłączyły się także Dobromierz, czeskie stowarzyszenie Podzvičinsko oraz Świdnica.

Oprócz wyremontowania czterech barokowych fontann w ramach projektu, powstanie trasa turystyczna po najważniejszych atrakcjach związanych z kamieniem. Świdnicę można określić jako galerię sztuki kamienia, do której zaliczają się, chociażby piękne kościoły, w tym świdnicka katedra, wyjątkowe portale z granitu czy piaskowca w Rynku, rzeźby, krzyż pokutny Jakuba Thau czy pozostałości Twierdzy Świdnickiej – wylicza Osojca-Kozłowska. Dzięki polsko-czeskiej inicjatywnie wydana zostanie również publikacja wraz z mapą wszystkich tras turystycznych. W sumie powyższe zadania mają pochłonąć około 1,3 mln złotych, z czego 85% pochodzić będzie z dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Już w grudniu ubiegłego roku ruszył pierwszy etap remontu świdnickich fontann, w ramach którego wykonana zostanie przebudowa sieci i urządzeń wodno-kanalizacyjnych. Roboty przy infrastrukturze podziemnej pochłoną 480 tys. złotych. Podczas kolejnego etapu fontannowe rzeźby przejdą renowację, a także zamontowane zostaną nowe tryskacze. Najpierw jednak miejscy urzędnicy muszą znaleźć wykonawcę, który podejmie się tego zadania. Do pierwszego przetargu nie zgłosiła się ani jedna firma. Próba zostanie z pewnością ponowiona, a zamówienie ogłoszone po raz kolejny. Nie wiadomo jednak, czy pojawienie się problemów na tym etapie, nie wpłynie na ostateczny termin zakończenia remontu rzeźb, które miały cieszyć oczy świdniczan w listopadzie 2018 roku.

/mn/

 • Mareczek

  Kolejny sukces Cesarzowej 🙂 a wystarczyło nie dzielić zadania 😉

  • Kruk Biały

   Mareczek startuj skoros taki mądry 🙂

   • Mareczek

    Ale ja wolę chodzić od poniedziałku do piątku na taśmę, brać 3500 na rękę oraz mieć święty spokój. To inni chcieli rządzić miastem i się okazuje że zielonego pojęcia nie mają jak to się dobrze robi.

    • JAcenty

     I jednocześnie jestem specjalistą od zamówień publicznych, budownictwa, instalacji wodociągowych i konserwacji zabytków.

     • Perun

      Dodaj jeszcze: krawaty wiążę i usuwam ciąże:)

  • JAcenty

   Rzeczywiście, masz słuszność. Przecież mamy tyle firm, które zajmują się instalacjami wodociągowymi i jednocześnie specjalizują się w restauracji zabytków, że faktycznie niepotrzebnie podzielono zadanie osobno na część wodno-kanalizacyjną i odnowy zabytków.

   • Jan

    Panie JAcenty jak jest formuła zaprojektuj i wybuduj to jak sobie radzą firmy budowlane? Wszystkie mają zespoły projektowe?

    • JAcenty

     Zarzut Mareczka był w postaci : ‘wystarczyło nie dzielić zadania’. Odpowiedziałem więc, że nie dzielenie zamówienia w takiej sytuacji spowoduje ograniczanie konkurencji ponieważ firm które jednocześnie zajmują się instalacjami wod-kan oraz konserwacją zabytków nie ma zbyt wiele. Potrafisz czytać ze zrozumieniem?

     • Mareczek

      Problem w tym że nie rozumiesz istoty sprawy bo jak klasyczny urzędnik nie potrafisz rozwiązywać problemów a każdemu działaniu towarzyszy obawa przed ryzykiem. Nikt nie napisał żeby szukać firmy która zajmuje się instalacjami wod-kan oraz konserwacją! Można natomiast tworzyć konsorcja i startować do przetargu w dwie, trzy firmy. Wymaga to oczywiście od urzędników dużo więcej chęci , pracy i myślenia ale jest to możliwe zapewniam. Pozdrawiam.

     • JAcenty

      OK masz rację, przepraszam za złośliwości.

     • Mareczek

      szacuneczek 😉

 • Polny Konik

  Po parku, stadionie, przedszkolu, basenie mamy teraz w prezencie rozkopany rynek na długie miesiące. Ta nieporadność zaczyna być irytująca.

  • Topik

   A jak zrobić wymianę wod-kan bez wykopów?
   Powoli kończą.
   A i tak pracowali w te mrozy.

   • Polny Konik

    Przeczytałeś ze zrozumieniem tekst czy się tylko droczysz?

    • Obi von Kenobi ;-)

     Komiku (hm… współczuję) .. a ty przeczytałeś ze zrozumieniem tekst czy się tylko droczysz ? a może nie potrafisz doczytać ?
     Przecież wykopy zginą zostanie tylko “fontannowe rzeźby przejdą renowację, a także zamontowane zostaną nowe tryskacze”

     • Madzia

      Chłopaku napisali wyraźnie nie ma chętnych na wykonanie 2 części robót.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Kobito , czyli rozkopanego rynku jak pisał Konik nie bedzie!! Pomyśl o czym czytasz i wszystkiego dobrego w dniu kobiet 😜

     • Polny Konik

      Wykopy znikną tak jak zakończyli remont stadionu i basenu a wykonawcy na wykonanie renowacji nie ma wiec skąd wniosek że przejdą renowacje. No chyba że ty czytasz coś innego. Wszystkiego dobrego w dniu kobiet 😉

 • Madzia

  Trzeba być miszczem inwestycji żeby zaplanować remont podziemnej instalacji wodociągowej w zimie i nie zapewnić sobie wykonawcy drugiego etapu na wiosnę.

 • Chwała_Bohaterom

  poczekaja 100-lat jeszcze

 • Mareczek

  Dlaczego szanowna redakcja wyrzuca wpisy i nie daje możliwości zapoznania się czytelnikom ze znaczeniem słowa konsorcjum , które jest często wykorzystywane i przewija w zleceniach publicznych.

  • JAcenty

   Redakcja rządzi się swoimi prawami, które nam malutkim nie wolno komentować i naruszać.

 • rentier

  Nie rozumiem całej tej dyskusji! Fakty są takie że remont podziemnej instalacji wodociągowej zaplanowano na zimę!!! (zresztą podobnie jak budowę fontanny w parku) Dwa, podzielono inwestycję i nie ma chętnych na drugi etap!!!( ten który miał być bardziej widoczny i wg mnie wisienką na torcie tej inwestycji) Więc się pytam czy to dobrze przeprowadzona inwestycja czy zwykły gniot? Przemyślana czy zwykła bezmyślność zamawiającego?