Strona główna 0_Slider Zakazane symbole zniknęły ze świdnickiej giełdy

Zakazane symbole zniknęły ze świdnickiej giełdy [FOTO]

13

Jeszcze dwa miesiące temu na stoiskach można było znaleźć hełmy ze swastykami i czerwonymi gwiazdami, flagi nazistowskie, niemieckie  odznaczenia z czasów II wojny światowej i popiersia Lenina. Dzisiaj zakazane symbole, związane z systemami totalitarnymi, zniknęły. Na przyjazd do Świdnicy  zdecydowało się także znacznie mniej handlujących niż zwykle.

Od rana na prośbę prezydenta Świdnicy stoiska kontrolowali strażnicy miejscy i policjanci. Wielu handlowców dopytywało, co zrobić z drobnymi przedmiotami, jak choćby monety, na których widnieje swastyka. – Zaklejać – doradzali funkcjonariusze. Jak zapewnia Jacek Budziszewski ze Straży Miejskiej, nie natrafiono na żaden niedozwolony symbol.

Akcja jest pokłosiem dyskusji, która przetoczyła się przez Polskę po głośnym reportażu dziennikarzy TVN, którzy przeniknęli do środowisk neofaszystowskich, głoszących poglądy ksenofobiczne, antysemickie i rasistowskie.

Świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości ma ponad 40-letnią tradycję, a od blisko 30 lat organizowana jest systematycznie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułTak się bawiło Technikum Ekonomiczne ze Świdnicy! [FOTO]
Następny artykułTesco zamyka i zwalnia, także w Świdnicy