Strona główna 0_Slider Wiemy, kto chce inwestować przy Pogodnej

Wiemy, kto chce inwestować przy Pogodnej

39

To oni zaopatrują producentów samochodów takich marek jak Volvo, Bugatti, czy Lamborghini. Ideal Automotive z niemieckiego Bambergu zajmuje się wyrobem elementów wyposażenia aut, głównie tapicerek. Firma ma już jedną fabrykę w Polsce. Teraz planowana jest budowa kolejnego zakładu, który powstanie w Świdnicy przy ul. Pogodnej.

Niemiecka spółka jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. W ubiegłym roku obroty spółki wyniosły 389 mln euro.

We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W tamtejszej hali produkcyjnej pracę znalazło 50 osób, jednak mówi się o zatrudnieniu kolejnych 200. Sama firma deklaruje chęć rozbudowy zakładu, dzięki czemu docelowo pracę może zyskać nawet 800 osób.

Niemiecki inwestor planuje teraz budowę kolejnej fabryki. Miałaby ona powstać przy ulicy Pogodniej, na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów – wyjaśnia Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”. – Inwestycja firmy wyniesie nie mniej niż 15,2 mln euro – dodaje z kolei wiceprezes strefy Michał Szukała. Ideal Automovie będzie 13 przedsiębiorstwem działającym w świdnickiej podstrefie.

Dokładne terminy rozpoczęcia i zakończenia inwestycji nie są jeszcze znane. Według nieoficjalnych informacji, właściciele niemieckiej firmy chcieliby rozpocząć produkcję jeszcze pod koniec 2018 roku. – Firma zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 29 nowych pracowników do końca 2019 roku – twierdzi Serdeczny. Aktualnie trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej, umożliwiającej rozpoczęcie budowy hali produkcyjno-magazynowej.

Fabryka ma powstać na gruntach należących do miasta, ale objętych strefą ekonomiczną. Na 1 marca 2018 roku zaplanowano rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż terenów przy ul. Pogodnej w Świdnicy. Cena wywoławcza, ustalona dla 3 działek o łącznej powierzchni ponad 5,5 hektara, to 2 miliony 973 tysiące złotych. Jednocześnie w budżecie miasta zarezerwowano w tym roku 5,6 miliona złotych na przygotowanie pod inwestycje terenów przy Pogodnej.

/mn/
Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPolicyjne informacje prosto na komórkę
Następny artykułBieg Tropem Wilczym nad zalewem Witoszówka