Strona główna 0_Slider Wiemy, kto chce inwestować przy Pogodnej

Wiemy, kto chce inwestować przy Pogodnej

41

To oni zaopatrują producentów samochodów takich marek jak Volvo, Bugatti, czy Lamborghini. Ideal Automotive z niemieckiego Bambergu zajmuje się wyrobem elementów wyposażenia aut, głównie tapicerek. Firma ma już jedną fabrykę w Polsce. Teraz planowana jest budowa kolejnego zakładu, który powstanie w Świdnicy przy ul. Pogodnej.

Niemiecka spółka jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. W ubiegłym roku obroty spółki wyniosły 389 mln euro.

We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W tamtejszej hali produkcyjnej pracę znalazło 50 osób, jednak mówi się o zatrudnieniu kolejnych 200. Sama firma deklaruje chęć rozbudowy zakładu, dzięki czemu docelowo pracę może zyskać nawet 800 osób.

Niemiecki inwestor planuje teraz budowę kolejnej fabryki. Miałaby ona powstać przy ulicy Pogodniej, na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów – wyjaśnia Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”. – Inwestycja firmy wyniesie nie mniej niż 15,2 mln euro – dodaje z kolei wiceprezes strefy Michał Szukała. Ideal Automovie będzie 13 przedsiębiorstwem działającym w świdnickiej podstrefie.

Dokładne terminy rozpoczęcia i zakończenia inwestycji nie są jeszcze znane. Według nieoficjalnych informacji, właściciele niemieckiej firmy chcieliby rozpocząć produkcję jeszcze pod koniec 2018 roku. – Firma zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 29 nowych pracowników do końca 2019 roku – twierdzi Serdeczny. Aktualnie trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej, umożliwiającej rozpoczęcie budowy hali produkcyjno-magazynowej.

Fabryka ma powstać na gruntach należących do miasta, ale objętych strefą ekonomiczną. Na 1 marca 2018 roku zaplanowano rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż terenów przy ul. Pogodnej w Świdnicy. Cena wywoławcza, ustalona dla 3 działek o łącznej powierzchni ponad 5,5 hektara, to 2 miliony 973 tysiące złotych. Jednocześnie w budżecie miasta zarezerwowano w tym roku 5,6 miliona złotych na przygotowanie pod inwestycje terenów przy Pogodnej.

/mn/
Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

 • Adam

  Proponuję przywitać ich Starokraszowickim protestem. Specjaliści z moich Kraszowic gdzie jesteście? A może Niemców nie oprotestowujecie, oni nie płacą tak wysokich podatków jak polskie firmy, ale może płacą za co innego? Nie, market na takim odludziu, bez sensu, dlatego was tu niema!

  • Gabriel Kowalski

   Nie rozumiem tego komentarza. Wg mnie chyba należy się cieszyc że wchodzi duża nowa firma do miasta i to na pewno sukces urzędu i obecnej prezydent. Żaden argument tego nie zmieni … wchodzi nowy inwestor i jest to sukces nas wszystkich
   Poczekajmy na oficjalna informacje firmy i urzędu co do liczby zatrudnionych pracowników. Dzięki nowej dużej firmie na pewno będzie presja na pensje w górę we wszystkich firmach . Skoro planują duzy zakład m, duża hale i duża działkę (vide tekst powyżej) to na pewno maja na myśli więcej niż 29 pracowników – czytajmy ze zrozumieniem.

   • z.bodo

    Tak należy się cieszyć, firma będzie zwolniona z podatku przez kilka ładnych lat, same korzyści dla Miasta. Szkoda, że Miasto nie jest tak hojna dla mniejszych podmiotów gospodarczych, działających na terenie Świdnicy. O uldze od podatku od nieruchomości można tylko pomarzyć!!!!! Fajnie, że kolejna firma powstaje, ale przede wszystkim wspierajmy Polskie i lokalne firmy, które za kilka lad nie zabiorą produkcji tam gdzie będzie taniej!!!!

   • Czytelnik

    Duża firma ? Ja tam przeczytałem , że zatrudni 29 osób . Drugie , za działki miasto ma dostać 3 mnl , a wydać na przygotowanie 5,6 mln . Czuję dobry interes . Gdzie tu zarobek ?

    • Suw

     Może jest drugie dno tej mydlanej opery z Cesarzową w roli głównej. Czas pokaże.

   • Patrick Ohern

    Duża? 29 osób? Śmieszne!

    • Obi von Kenobi ;-)

     masz wolne 15 mil € ?. Śmieszne 🙂

 • Mareczek

  Geniusze nami rządzą. Ponad 5 mln miejskich pieniędzy na infrastrukturę dla inwestora który zainwestuje 15 mln euro i zatrudni 29 pracowników. Beata jesteś wielka.

  • Kami

   A nie widzisz ze cos nie gra w artykule, Niemiec nie wyda 15 mln euro żeby 29 pracownikom dać pracę..fabryka na kilku hektarach i garstka osób do pracy??? Nie to jakieś przekłamanie albo pani Redaktor albo ze strefy cos nie tak przeciekło

   • Czytelnik

    To niech nauczą sie pisac rzetelne artykuły , bo z tego artykułu własnie tak to można zrozumieć !!!

  • Natalia

   Smierdzi mi to chodzi im o grunty i miasto jeszcze doklada takich mamy gospodarzy ……..i kiedy przestaniemy robic im dobrze . Z naszych firm zdzieraja wysokie podatki ….. Neokolonia.

 • Lucjan

  Uuuu, to koszty nie beda wielkie. 29 pracownikow, kazdy dostanie po 2200 brutto i szafa gra, ha ha ha

 • Nie usuwajcie konta!

  5500000 PLN da miasto, podzielmy to na 29 pracowników, to daje dotację po 190 000 PLN na pracownika. Wspaniale! A lokalnym przedsiębiorcom na rozruch nowej działalności jakieś marne 20 tysięcy. Ale najlepsze jest to, że za proponowane stawki zatrudnienie podejmą chętnie tylko Ukraińcy. Róbmy dobrze Niemcom i Ukraińcom, a swoim rzucajmy kłody pod nogi. Niech żyje władza czerwona!

  • YES

   dlaczego ubliżasz władzy? PiS to władza czerwona?? zgroza!

   • Patrick Ohern

    Miejscowa władza to czerwone komuchy a nie PIS! Tak Świdnica sobie wybrała 3 lata temu… Wstyd.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Takie z nich czerwone komuchy jak z PIS-u dobrzy katolicy 😉
     Wstyd– tu się zgadzam

 • Kalafyor

  Hojne to miasto, oj hojne. Teraz 5 mln w prezencie daje inwestorowi, wcześniej prezent z rampą eletroluxa. Choć gdy budował się Elektrolux to jeszcze bezrobocie było w mieście i kraju. Robienie teraz takich prezentów dla dużych koncernów to draństwo. Przecież teraz nie ma bezrobocia,a popyt na pracę jest mniejszy niż podaż. na Ale naród ukraiński jest liczny, więc inwestujmy nadal publiczne polskie pieniądze w zakłady, by obywatele Ukrainy mieli gdzie przyjeżdżać za pracą. Ja się tylko pytam co z tego będą mieli świdniczanie? Może lepie byłoby wesprzeć tymi 5 mln małych lokalnych przedsiębiorców?

 • GlosGlos

  29 pracowników ło ho ho 🙂
  Lotte też 10 lat temu miało powstać hehe …

 • jan

  Odnoszę wrażenie, że wszystkie osoby komentujące powyżej nie mają zielonego pojęcia o czym piszą. Skąd te informacje? 29 pracowników – według nieoficjalnych informacji – co to jest? Może zacznijmy się odnosić do oficjalnych informacji a nie plotek i niesprawdzonych wiadomości pozyskanych od przypadkowych krytykantów wszystkiego.

  • Nie usuwajcie konta!

   A gdzie masz oficjalne informacje? Podaj źródła, linki…

  • Natalia

   Nieoficjalnie to dla nas a oficjalnie to dla nich m.

 • Alojzy

  Bardzo dobra wiadomość 🙂

 • Wielbiciel

  Niemieckie firmy opierają produkcję na robotach, od nas oczekują tylko działki i dotacji!
  Ciężko pracujący naród polski zrobi ściepę podniesie się podatki i Niemiec będzie zadowolony. Należało by skończyć z tą bezkrytyczną gościnnością i pozwolić rozwijać się naszym lokalnym firmą.

  • Obi von Kenobi ;-)

   oczywiście — a ty to nawet majtki masz z rodzimej bawełny. hipokryta 😉

 • oloderay

  Rewelacja. Będą produkować chromowane obwódki do dekielków od popielniczek. Sukces na miarę zimowego zdobycia Ślęży
  w lakierkach z rakami z plastikowego drutu kolczastego. Miasto z tradycjami motoryzacyjnymi… Mogliby jeszcze przerzucić z Singapuru produkcję podkładek pod gwoździe tapicerskie. To by było coś.

 • Obserwator

  Nie rozumiem, po co się tak, za przeproszeniem, brandzlujecie: Colgate przy budowie swojej fabryki deklarował na początek ok 250 zatrudnionych. Na chwilę obecną pracuje ok 800. Po prostu firmy na początek deklarują minimum pracowników potrzebnych do ogarnięcia produkcji, a potem wszystko się rozkręca, to i miejsc pracy przybywa. Z punktu widzenia pracownika, to dobrze, że powstaje nowa fabryka. Będzie można postraszyć aktualnego pracodawcę, że jak nie sypnie groszem, to się żegnamy:).

  • Mareczek

   Dlaczego Świdnica ma fundować miejsca pracy dla Ukraińców za miejskie pieniądze. Gdzie inkubatory, gdzie innowacje gdzie rozum i ekonomia w tym wszystkim. Tu ma być sukces przedwyborczy i tyle w temacie.

   • Wielbiciel

    Inkubator dla młodych prężnych polskich firm jest na wyspach i coraz częściej w Czechach. w naszym kraju stawiamy na dobry sprawdzony niemiecki przemysł!

    • YES

     du hast völlig Recht

 • Patrick Ohern

  Alle biznes. 5,5 bańki wyda miasto na przygotowanie, dorzuci kawał ziemi i sprzeda to za 2 miliony? Ot ekonomia polityczna socjalizmu w wydaniu pani prezydent a’la PZPR.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Lepiej opowiadać bzdury o milionie elektrycznych aut w rok, śmigłowcach w 3 miesiące. Ale ” kłamstwo milion razy powtarzane …itd. ot propaganda rodem z TVPis.

   • Patrick Ohern

    Coś mi się widzi że albo jakaś cipeczka nieszczęśliwa, albo ubek któremu PIS emeryturkę skrócił 😀

    • Młody

     Bardziej to pierwsze i w słabym wydaniu

     • Obi von Kenobi ;-)

      Najśmieszniejsze ,że nawet biedacy nie wiecie o czym piszecie…”cipeczki nieszczęśliwe ” 🙂

 • Maciej Miłosz

  Dajcie mi 5 mln dofinansowania to zatrudnię 30 osób.

  • Młody

   Ale aparat za 18 tyś dorzucisz? Bo ponoć takie gratisy
   dorzucają w miescie w gratisie 😉

   • Maciej Miłosz

    Aparat dla mnie 😉

    • Obi von Kenobi ;-)

     ja wchodzę w spółkę, daję 5mln zł, a ty tylko swoje 15 baniek € wyciągnij :-).
     I już śmiesznie nie jest

 • Grzegorz Kamiński

  Sądzę że większość nie ma pojęcia jak wygląda rozruch zakładu. Teraz 29 pracowników a za 3- 4lata nawet 300 a może 500. Transfer maszyn, testy, wstępne produkty. Po co do tego 500 ludzi. Takie przygotowania robią pracownicy z innych fabryk, którzy nastepnie uczą nowych, sukcesywnie zatrudnionych. Pracowałem w automotive i doskonale wiem jak uruchamia się produkcję. Patrząc od drugiej strony to takze jestem przedsiębiorcą i nie mogę otrzymać dotacji a oni od razu 5 mln+ zwolnienia z podatków+ zakup działki za mniejszą kwotę+ mozliwe dotacje unijne, o których nie wiemy bo to rozwój.

  • GlosGlos

   Lotte też miało być był sukces i nie ma nic.

   • Grzegorz Kamiński

    Fakt. Mam nadzieję ze zakup działek jest odpowiednio zabezpieczony. Nie inwestujesz tracisz dzialke.